• Menu
  • Menu

BUFÍTEK Na Rozcestí

Je únor 2021 a výlety, které dříve patřily k zimním  radovánkám, jsou dnes vlastně zakázané. Divná doba. Takže zpátky do minulosti:

Na rozcestí – nejznámější křižovatka cest v Krkonoších!

Je únor 2021 a výlety, které dříve patřily k zimním  radovánkám, jsou dnes vlastně zakázané. Divná doba. Takže zpátky do minulosti:

Vylézt na „bufítek“, odkudkoliv a v kteroukoliv roční dobu, dá každému trochu zabrat.  Ale odměna za to stojí:  úžasný výhled na Sněžku a celé Krkonoše.  Pokud vám nebude přát počasí, nezoufejte, za okny bude fičet vítr a vy šťastni usednete v teplíčku a budete odměněni nějakou delikatesou s příjemným posezením v chalupě Na Rozcestí.

Chalupa Na Rozcestí

Chalupa Na Rozcestí

Chalupa Na Rozcestí položená  1.349 m.n.m na křižovatce šesti cest je  předurčena ke službám vyčerpaným turistům, jako je zahnání žízně a hladu, a místem, které láká k zastavení za jakéhokoliv počasí. Od boudy se dá dojít na Sněžku, do Pece, Špindlu nebo na Strážné (Vrchlabí).

Jedinečný je výhled na Sněžku přímo z bufetu nebo z venkovního sezení u stolu nebo v křesle. Při nepříznivém počasí naopak potěší po většinu roku hořící krb se sušákem nad ním. Pro cyklisty je připraveno nářadí a stojan na opravu kol, pro běžkaře vosky na přemazání, pro turisty oblíbené turistické známky a pro všechny nějaké ty kuchyňské dobroty.Chalupa je otevřena denně od 9 -17 hodin, v létě do 18. hodin.

Chalupa Na Rozcestí
Chalupa Na rozcestí
Chalupa Na Rozcestí

Historie

Poutníci tímto místem chodí už tisíc let. Kosodřevinou proklestili a vyšlapali nejstarší stezku přes hřebeny východních Krkonoš zvanou Slezská cesta. V loňském roce geodet P. Svěcený našel nedaleko křižovatky šesti cest v kleči zarostlý kamenný mezník. Nejméně čtyři století tudy procházela hranice mezi panstvím Maršov a Vrchlabí. Dnes kámen s křížkem označuje trojmezí obcí Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn a Strážné. Poloha v sedle mezi Liščí horou a Planinou dělá z místa ve výšce1 350 mnad mořem známou křižovatku horských cest….(převzato z časopisu Veselý výlet)

Na Rozcestí – krásné scenérie

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *