• Menu
  • Menu

Caltagirone

Keramika z Caltagirone.

I přesto, že většina obyvatel Sicílie žije při pobřeží, ještě stále se najdou větší či menší městečka, která ve vnitrozemí odolávají dlouhodobému trendu přesunu obyvatel do větších pobřežních aglomerací. Jedním takovým je i Caltagirone, které se nachází 60 km jihovýchodně od Enny.

Městečko, které je díky své poloze na vrcholku  kopce vidět již z velké dálky, má zvláštní kouzlo hlavně během nedělního odpoledne. Ticho, klid, úzké, strmé silničky a barokní fasády, to je jen část popisu města, které je na ostrově známé hlavně díky hrnčířskému umění. Keramiku přinesli na toto území již Arabové. A „keramiku“ má také město zapsáno ve svém názvu. Caltagirone totiž vychází z arabského Qal´at al Ghiran, což znamená ´město keramiky´.

I do dnešních dní si město drží status kvalitní keramické velkovýrobny. Na každém kroku tu potkáte keramické dílny a obchody s keramikou, stejně tak i výzdoba města je jedno velké keramické hřiště. Od značení ulic přes výzdobu památek je vše pokryto keramickými kachli.

A když píši vše, myslím tím VŠE, takže i nejobyčejnější mosty jsou v tomto městě pokryty barevnými ručně glazovanými keramickými dlaždicemi, stejně tak jako největší lákadlo města- Scala, což jsou obrovské schody se 142 stupni vedoucími ke kostelu Santa Maria del Monte. Jak jinak, každý z vystavěných schůdků je pokryt keramickými kachli. Pokud tedy hledáte kvalitní keramický suvenýr, měli byste navštívit právě toto město. Výběr je zde opravdu široký.

Kromě keramické výzdoby a mnoha barokních staveb není město nijak odlišné od jiných podobně ztichlých měst vnitrozemí. Pokud ovšem hledáte právě toto- klid a pravou sicilskou podobu „siesty“, pak jste tu správně. V zajetí ztichlého města s omšelými a rozpadajícími se barokními fasádami jako by se čas zastavil. Děti hrající si na ulici, staříci vysedávající u kávy, ochotní hospodští, co se starají a lákají potenciální hosty, to všechno dotváří obraz nejen města, ale i celé sicilské nátury, která je postupně z ostrova vytlačována i námi- přicházejícími turisty.

Návštěva Caltagirone tak může být pro mnohé turisty objevením ráje. Totiž pravé, jen málo pozměněné sicilské kultury, kterou (jak pevně věřím) by chtěl zažít každý návštěvník s objevitelskými sklony.

Klára Skuhravá
Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *