Technická památka v NP Šumava
Barevné babí léto údolím řeky Vydry patří do kategorie romantických výletů na Šumavě. Šumava se nám předvedla opravdu nádherně a už první zastavení pomyslné Naučné stezky v Povydří stálo určitě za to ! Čeňkova pila – technická národní památka.
Vodní knihy z let 1717 a 1723 uvádějí , že soutoku říček Vydry a Křemelné byl mlýn s vodním kolem, a to přibližně v místech , kde končí kamenný vodní kanál.
Kolem roku 1856 přebudoval tento mlýn pražský podnikatel Čeněk Bubeníček na dřevozpracující závod, který dobře prosperoval. Na jeho žádost mu bylo uděleno 30.9.1854 vodní právo na využívání vodní síly pomoci tří za sebou umístěných vodních kol na spodní vodu.Čeněk Bubeníček si vedle svého závodu vybudoval letní sídlo pro svou rodinu, kam zval pražské umělce. Pobyt Bedřicha Smetany připomíná dochovalý smrk , který zasadil společně s přáteli dirigentem Národního divadla M. Andělem a vychovatelem Bubeníčkových dětí L. Procházkou.
Po smrti Čeňka Bubeníčka zakoupilo objekt od dědiců v roce 1892 město Kašperské Hory, rozhodlo , které jej pronajalo ústeckému podnikateli Ottovi. Na pozemku patřícímu k této Parcele zřídil v roce 1896 Karl Watzlawik, člen továrnické rodiny z Kašperských Hor, truhlářskou dílnu se dvěma soustruhy a kotoučovou pilou. Pohon obstarávalo vodní kolo na vrchní vodu.
V roce 1908 byl nově upraven náhon, který přiváděl vodu na dvě kola pro katry na řezání dříví a na jedno kolo pro dřevoobráběcí stroje. Bývalá Čeňkova pila dne 15.2.1910 vyhořela a město Kašperské Hory rozhodlo, že vodní právo bude použito k vybudování vodní elektrárny Čeňkova Pila, která byla na tehdejší dobu moderně vybavena např. samočinným regulátorem napětí . Francoisova horizontální turbína se dnes nachází ve zděné kašně s věžičkou vedle strojovny. Téměř původní elektrárna včetně vantroků je stále v provozu.
Projekt a dodávka elektrické části strojů byly objednány u firmy Brown-Boweri Wien. Vybavení elektrické části soustrojí, např. generátor o výkonu 96 kW, samočinný regulátor napětí, ochrana proti přepětí apod., bylo na tehdejší dobu velmi moderní.Strojní část je vybavena horizontální Francisovou turbínou o výkonu 125 koní od firmy J. M. Voith AG. Celá vodní elektrárna, pro kterou je voda přiváděna otevřeným derivačním kanálem, který se cca 50 m před budovou mění na dřevěný aquadukt, je vedena Ministerstvem kultury ČR v evidenci památkově chráněných objektů. Jakékoli zásahy do přivaděče, budovy nebo technologického zařízení musí být orgány památkové péče schváleny.
V 50. letech 20. století patřil objekt Lesní správě Kašperské Hory a byl přebudován na rekreační zařízení s názvem Lovecká chata. Po roce 1989 několikrát změnil vlastníka, chátral a nakonec byl v dražbě prodán soukromému majiteli, který ho v roce 2002 rekonstruoval do současné podoby a poskytuje ubytování v soukromí.
Čeněk Bubeníček (1807- 1888) , ve 2. pol 19. století významný pražský podnikatel se šumavským dřevem. .V tomto místě založil r. 1856 pilu, odtud název Čeňkova pila.
Čeňkova Pila leží v nadmořské výšce 670 m a je východiskem výletů naučné stezky Povydří. Povydří je považováno za nejkrásnější a nejromantičtější část Šumavy.
Přidat komentář