• Menu
  • Menu

Čermná v Krkonoších

Z Hostinného do Čermné

Mravenčí stezka je napsáno na ceduli v Hostinném směrem na Podháj. Lesy na východním okraji Hostinného prý obývá jedna z nejpočetnějších kolonií mravence pospolitého v Podkrkonoší. Soustava hnízd je zde díky místním nadšencům dlouhodobě sledována a chráněna, a jejich úsilí bylo základem pro vybudování naučné mravenčí stezky. Míjím po levé straně bývalý starý židovský hřbitov na Antoníčku.  Zajímá mě, jak se za ty roky změnilo okolí Hostinného. Strašně!

Hostinné

Podháj – Čermná

Vůbec nic nepoznávám, zapomínám na mravence a pokračuji dále přes Podháj-Čermná. Uprostřed asfaltové silnice se potkávám s mladým srncem. Koukáme na sebe. Zajímavé je, že neutíká, je to až dojemné. Trvá to déle než hodně vteřin.

Jsem v krásné krajině s úžasným výhledem do okolí. Vítr fučí a je poměrně chladno, ale viditelnost je parádní.  Jarní deště zvýraznily kontury polních cest a tak zdejší hlína červeně kreslí  do právě zelenajícího obilí. Tuším, že pod námi je Čermná, tak ještě sem.

Čermná – Podháj

Čermná

Starou  zástavbu, místy s pěknými roubenkami, doplnila zástavba nová. Pro mě Čermná voní z dětství klobáskami a vůní dobrého jídla. Tady někde bydlel „strejda“ Solnička. Skvělý bodrý chlapík, který nezkazil žádnou srandu. Už dávno nežije a dům, kam jsme za ním jezdili už dávno nepoznám. Jenom  jednolodní pseudogotický kostel sv. Václava z první třetiny 20. století je stále dominantou obce.

Kostel sv. Václava

Kostel byl vybudován na místě starší  svatyně připomínané r. 1384. Na začátku 16. století bylo v okolí Hostinného rozšířené luteránské náboženství a zdejší kostel v letech 1542 – 1623 obhospodařovala evangelická církev. Po bitvě na Bílé Hoře a následném období rekatolizace se kostel zase stal římskokatolickým.

Kostel sv. Václava

Náhodně nalezená gotická Madona s děťátkem (z konce 14. a počátku 15. století) ze zdejšího kostela byla v minulých letech v Národní galerii v Praze zrestaurována ak. soch. Doc. Petrem Kuthanem a nyní je vystavena ve Františkánském klášteře v Hostinném.

Čermná

Obec Čermná leží na stejnojmenném Čermenském  potoce 2 km od Hostinného v úzkém údolí a planině , kde  je  krásný výhled na Krkonoše.. Písemná zmínka o obci pochází z roku 1362. K Čermné náleží i samoty Podháj a Liščí domky. Podle potoka dojedete do sousedních Chotěvic přes výšinu kolem opravené kapličky do Hostinného nebo severním směrem na kole do Rudníku, Javorníku a Vlčic.

Čermná

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *