• Menu
  • Menu

Lázně Bělohrad

Město K. V. Raise

Do lázeňského města v údolí řeky Javorky jsem se chystala velmi dlouho. Cestou z Krkonoš, kousek před  Jičínem odbočíte doprava na Lázně Bělohrad. Z hlavní silnice je to 6 km. Bouřkové mraky v kontrastu s jabloňovou alejí dávají příjezdu slavnostní nádech.

alej pře Lázněmi Bělohrad

Realita je však trochu jiná, má představa starého lázeňského městečka je trochu nalomená, když zaparkuji na náměstí. Tady stojí za zmínku chlouba města novorenesanční Lázeňský hotel z roku 1893-94 od pražského architekta Jana Vejrycha. Hotel je centrem společenského dění.

Začíná bouřit a tak projdu náměstím, zabočím pak k malé říčce, tady v souběžné ulici s náměstím je několik krásných roubených chaloupek o kus dál, krásně opravená budova. Dojdu k mostu. Některé staré, a kdysi krásné budovy jsou většinou ve špatném stavu a celkově na mě architektura nového se starým působí chaoticky. Je pravda, že za tu hodinu jsem nestihla projít další části Bělohradu, včetně té lázeňské – Anenské lázně, Bělohradskou bažantnici a další…

Lázně Bělohrad – náměstí

Kousek od hotelu prodávají točenou zmrzlinu, já si dala míchanou malinovou s vanilkovou a musím říci, že byla skvělá! Začíná pršet a tak zbytek historie a prohlídky města  nechám na příště.

roubená chaloupka

K. V. Rais památník

Bělohrad je známý svým rodákem, kterým je spisovatel, básník a pedagog Karel Václav Rais. Na horním náměstí stál jeho dům (čp.30), ale dnes tady najdete jenom popisnou cedulku. Hned za hotelem na náměstí je je park, tady pak budova, možná zámek, park a bývalá oranžerie, kde je dnes památník K.V. Raise, kde můžete vidět: Stálou expozice – život a dílo K. V. Raise a historii Lázní Bělohrad /Barákova 3/.

tady stál dům K.V. RAise

Lázně a kultura

Určitě stojí za zmínku, že jsou tady lázně , kam přijíždějí  klienti převážně s onemocněním pohybového ústrojí. Jde hlavně o revmatické choroby, bolesti páteře, Bechtěrevovu chorobu, artrózy, stavy po úrazech a ortopedických operacích, kořenové syndromy při onemocnění páteře a chabé periferní obrny. Další indikací je léčba deformujících jizev po úrazech a popáleninách. Vedle klasických léčebných pobytů jsou k dispozici také pobyty rekondiční a speciálně zaměřené.

Lázně byly před rokem 1989 součástí lázní Poděbrady. V rámci restitucí byla část majetku vrácena rodině MUDr. Janečka, zbytek byl privatizován. V roce 1992 byla založena akciová společnost, která se vrátila k původnímu názvu Anenské slatinné lázně.

V sezóně pak mimo společenských akcích jsou ve městě pořádané koncerty, přednášky, slavnosti písní a tanců a další…

Lázně Bělohrad

Fričovo muzeum

Muzeum vzniklo z popudu věhlasného paleontologa, geologa a profesora zoologie na Karlově univerzitě, Dr. Antonína Friče, který se ve zdejších lázních léčil a často Bělohrad navštěvoval. Najdeme v něm přírodní zvláštnosti a vlastivědné exponáty. Dílo K. V. Raise a doplňkové výstavy, které se mění po měsíci. V průčelí jsou vsazeny mramorové desky se jmény vojínů padlých v l. světové válce.

Fričovo muzeum je v současné době veřejnosti nepřístupné. Do doby než budou vybudovány nové prostory, je v muzeu zřízena obřadní místnost/Vojtíškova 191/.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *