• Menu
  • Menu

České korunovační klenoty v katedrále sv. Víta, Praha

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » České korunovační klenoty v katedrále sv. Víta, Praha

České korunovační klenoty v termínu 17. – 21. ledna 2023

 U příležitosti 30. výročí vzniku České republiky jsou  pro veřejnost vystaveny České korunovační klenoty. Vystavení se tentokrát uskuteční v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha jako připomínka prvního veřejného vystavení v roce 1929.

České korunovační klenoty v termínu 17. – 21. ledna 2023

Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko a Korunovační kříž jsou  stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně, navržené architektem Gočárem. Součástí výstavy bude mimořádné vystavení relikvie (lebky) sv. Václava ve Svatováclavské kapli katedrály a vitrína s textilními součástmi souboru korunovačních klenotů – královským pláštěm s hermelínovým límcem.

Korunovační klenoty v Gočárově vitríně

V jižní boční lodi katedrály doplní celý výstavní projekt dvě vitríny, jedna s koženými pouzdry na korunu, žezlo a jablko, druhá s pohřebními klenoty Přemysla Otakara II., jejichž podoba je připomínkou nedochovaných insignií českých králů z rodu Přemyslovců.

Trasa prohlídky: vstup jižními zahradami z Opyše -> Býčí schodiště -> III. nádvoří -> vstup do katedrály od západního průčelí. 

Informace budou průběžně doplňovány na www.hrad.cz

Z provozních důvodu, stejně jako v minulých letech, se nebudou vydávat žádné časové ani jiné vstupenky. Návštěvu nelze rezervovat.

Do prostoru není možné vstupovat s objemnějšími zavazadly.

Pro případné odložení větších zavazadel je  k dispozici šatna ve Starém královském paláci.

Jižní zahrady Pražského hradu

Přednostní vstup mají pouze návštěvníci na invalidním vozíku, a to při prokázání se platným průkazem ZTP či ZTP/P. Výhradně vozíčkářům splňujícím výše uvedené podmínky a jedné osobě v jejich doprovodu je umožněn zvláštní vstup přímo ze III. nádvoří. Pro ostatní držitele průkazů ZTP či ZTP/P platí (bez jakýchkoli výjimek) režim vstupu jako u všech ostatních návštěvníků.

Jižní zahrady Pražského hradu

Přednostní vstup do výstavy nemají ani návštěvníci s dětskými kočárky; ty navíc nelze do výstavního prostoru vpustit. Návštěvu s dětským kočárkem proto důrazně nedoporučujeme.

České korunovační klenoty v termínu 17. – 21. ledna 2023 Chrám sv. Víta

 

Kaple sv. Václava je kultovním centrem Svatovítské katedrály. Nádherná výzdoba a odlišné pojetí architektury zdůrazňují výjimečnost kaple, ústředního bodu chrámu s hrobem nejvýznamnějšího zemského patrona. Obklad stěn z drahých kamenů a nástěnné malby pašijového cyklu jsou částí původní výzdoby kaple ze 14. století. Výjevy ze života sv. Václava, tvořící druhý pás výzdoby, jsou připisovány dílně Mistra litoměřického oltáře (cyklus je datován rokem 1509).

Svatováclavská kaple

Dveře v jihozápadním rohu kaple vedou do korunní komory, v níž jsou uloženy české korunovační klenoty. Kaple svatého Václava je jižní chórová kaple v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Císař Karel IV. jí určil místo ústředního náboženského, ideologického a uměleckého prostoru chrámu. Vybudoval ji Petr Parléř na čtvercovém půdoryse (tzv. Ad quadratum), čímž změnil původní projekt kaple s trojbokým závěrem (Ad triangulum) Matyáše z Arrasu. Stojí na základech rotundy sv. Víta, nad původním hrobem svatého Václava. Kaple je patrová s vnitřním schodištěm v síle zdi. Horní patro tvoří korunní komora. Svou dispozicí kaple tvoří samostatnou svatyni vloženou do ochozu chrámu, vyznačuje se čtverou funkcí: liturgickou, korunovační, pohřební a votivní (pro relikviářovou skříň sv. Václava).

lebka sv. Václava v kapli

Termín vystavení: 17. – 21. ledna 2023

Otevírací doba 9:00 – 17:00 hod

Vstupné

Vstup zdarma.

Jižní zahrady

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *