• Menu
  • Menu

Vodní nádrž  v Letenských sadech

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Vodní nádrž  v Letenských sadech

Rybník na Letné

Vodní nádrž, mezi Hanavským pavilonem, bastionem sv. Tomáše a Pražským metronomem, byla vybudovaná  na podzim roku 2022. Rybník s ostrůvkem, o rozloze 6800 metrů čtverečních, by měl sloužit především jako zásobárna vody pro zavlažování zeleně v Letenských sadech a voní plocha by měla přispět  k lepšímu ovzduší i ekologii. O výstavbě této nádrže bylo rozhodnuto i na základě předchozích suchých let.

Pro další využití a aktivní rekreaci by rybník sloužit neměl. Koupání bude na vlastní nebezpečí, loďky ani rybáři tady své uplatnění nenajdou. Část břehů je kolmá, bude opatřená kovaným zábradlím, další úseky budou pozvolné, aby se návštěvníci parku mohli dostat až k vodní hladině. Součástí rybníka je také ostrov, na který  je možné dojít po dřevěném molu.

Stávající rybník bude doplněn výsadbou mokřadních rostlin , následně vzniknou v blízkosti nádrže 2 fontány a vodní prvek.

Vodní nádrž Letenské sady

Rybník /o objemu cca 13,5 tisíc m3/ bude napájen vodou z řeky Vltavy.  A tak jako rybníky ve Stromovce bude využívat Rudolfovu štolu, kterou nechal v 16. století z Vltavy od Novomlýnského jezu tunelem pod Letnou až do Stromovky vystavět císař Rudolf II. Vzhledem k výškovému rozdílu bude na úrovni řeky umístěno čerpadlo. V jednání je také napájení vodou gravitačně z Libockého rybníka.

Vodní nádrž Letenské sady

 

 

 

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *