• Menu
  • Menu

Sutom

Pohled na České  středohoří

Byl už skoro večer , když jsme přijeli do obce  SUTOM.  A tak nebylo moc času, hlavně stihnout rychle vyběhnout na kopec a užít si ten výhled do okolí. Místo a směr  nám ukázali místní a pro nás už pak bylo připraveno představení s nádherným výhledem a panoramatem právě zapadajícího slunce. Stáli jsme na místě, kde K. H. Mácha  kreslil svůj „ pohled na Skalku „  Byli jsme na Holém vrchu – Holáčku,ve výšce 457 m. Holý vrch  s Borečským vrchem a Ovčínem patří do charakteristické trojice , která společně s protáhlým hřbetem Jezerky,  uzavírá borečskou kotlinu. Vidět je Skalka, Lipská Hora, Lovoš, Milešovka…

překrásný výhledn do okolí
překrásný výhledn do okolí

Sutom – tady na nejvyšším bodě stojí kostel sv. Petra a Pavla. Vedle pak dřevěná zvonice pravděpodobně postavená na počátku 18 století, později přestavěna. Kostel ze 14 století , který  byl původně gotický byl přestavěn  na barokní ( 1716 – 24 , arch. Octavio  Broggio). V tomto kostele byli oddáni rodiče Svatopluka Čecha. N hřbitově jsou pochováni předkové kardinála Schonborna, který místo v roce 2007 poctil svou návštěvou. Sutom leží na svazích Sutomského a Holého vrchu, zmiňovaná písemně v r. 1276 . Nedaleká Milešovka dala tomuto místu název Milešovské Středohoří . Obec je jednou z devíti částí nedaleko vzdálených Třebenic, v okolí je pět hradů – Blešno, Ostrý, Košťálov, Oltářík a Skalka.

kostel sv. Petra a Pavla s výhledem do okolí
kostel sv. Petra a Pavla s výhledem do okolí

Nádherný výhled , který Sutom nabízí,  je velkou výzvou pro další návštěvu. Stačí se rozhodnout , které roční období , úžasný musí být i východ slunce a tak se máme na co těšit.

Na bývalé faře je možné si zajistit ubytování.

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *