České středohoří je oblast severozápadně od Prahy. Pomyslnou severozápadní hranici tvoří města Most, Ústí nad Labem, Děčín a Česká Kamenice. Na východě je to město Nový Bor a Úštěk a z jihu pak Litoměřice a Lovosice. Celých 84% území Českého středohoří je součástí Chráněné krajinné oblasti České středohoří (CHKO České středohoří). A nejvyšším vrcholem je pak dávno vyhaslá sopka Milešovka (837 m).
Krajina Českého středohoří má velmi charakteristický ráz, který tvoří nespočet kuželovitých kopců- dříve sopečné komíny. Z majestátných vulkanických velikánů, které místní krajinu v dávné minulosti zaplavovaly lávovými proudy, zbyly do dnešních dní právě pouze sopečné komíny.
Kromě kuželovitých kopců je území známo také jako „zahrada Čech“. Okolí Litoměřic je přeplněné intenzivními i extenzivními ovocnými sady, která nejčastěji plodí jablka, hrušky a švestky. Tradiční ovoce, ale i zeleninu můžete nakoupit přímo od pěstitelů na mnoha zastávkách u hlavních silnic.
Dříve sopečné komíny, dnes kuželovité kopce byly ve středověku využívány ke stavbám hradů. Bezpečí a rozhled, dva rozhodující prvky, které způsobily, že skoro na každém z místních vrchů leží nějaký pozůstatek středověkého stavitelství.
Není tomu jinak ani na zalesněném vrchu Hrádku, který se nachází východně od Třebívlic. Velmi dobře značená turistická stezka vás provede okolo nejednoho extenzivního sadu dále přes pole až k patě kopce, kde proniká do listnatého lesa. Poslední část směřuje ostře vzhůru okolo a přes tmavé skály, na kterých byl ve středověku vystaven malý hrad. Z něj se nám do dnešních dní dochovala pouze ruina, která není nikým spravována, a tak nadále chátrá.
I milovníci sběru kešek, keší nebo chcete-li geocachingu si zde přijdou na své. V jedné z místních kamenných stěn je totiž ukryta jedna ze zaregistrovaných kešek. (O důvod víc se na kopec vypravit.) Odměněni budete nejen případným najitím kešky, ale i překrásným výhledem na všechny okolní kopce a nížiny. Výšlap je příjemný i během špatného počasí. V horších podmínkách ale počítejte s velmi intenzivním větrem, který profoukne nejednu vrstvu oblečení.
Pokud se vám nebude chtít škrábat až na kopec Hrádek, můžete zkusit nedaleký- výrazně menší vrch Číčov. Žádné „číči“ (kočky) jsme na kopci během výšlapu sice nepotkali, ale zato jsme uviděli hned několik překrásných suchomilných bylin a rostlin obecně, kvůli kterým je oblast tohoto kopce chráněna.
Procházka vám nezabere více než hodinku. A to i za předpokladu, že se na vrcholu budete chtít chvíli zdržet. Ať už kvůli báječnému výhledu nebo kvůli hledání vzácných rostlin, výlet na vrch Číčov může být příjemnou zastávkou na objevitelské cestě po Českém středohoří.
Přidat komentář