• Menu
  • Menu

Cesta do Chorvatska 6 – Limski kanal

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Chorvatsko » Cesta do Chorvatska 6 – Limski kanal

Limski kanal

Naše poslední zastávka, podle průvodce to vypadá náramně – spoustu cest v naší obtížnosti kousek od moře. Cestou projíždíme vesničkou Klošta, kde je kromě spousty hezkých hospůdek i zřícenina kláštera Sv. Mihovila nad Limem. Vede tudy i stezka sv. Romualda, která pokračuje až k moři. Okolí je protkané taky spoustou cyklotras. Jedna z nich nás vede i k parkovišti nad našim sektorem.

Limski kanal

Ten je dneska naštěstí orientovaný na jih – super, konečně !!!!! Lezení je hezký, i když o víkendu bylo víc lidí. Na druhou stranu, já toho moc neodlezla, po předchozích dnech mám dost! Dala sem 2 cesty, pokukuju po třetí, vypadá krásně, zajímavý lezení, ale mám dost… zejtra je taky den ;-). Peťan ještě dává 2 cesty, ale pak mažem dokoupit vínko, juknout na městečko Vrsar a ideálně ještě za světla najít místo kam se zašít na spaní.

Limski kanal

Limský záliv

Limský záliv či též fjord (Limski zaljev) mezi letovisky  Vrsar  na severu a Rovinj  na jihu, délka 9 km, šířka až 600 m. Je to vlastně zatopená část krasového údolí, geomorfologicky nemá tedy se severskými fjordy nic společného. Záliv je chráněný přírodní výtvor.

Tvoří kaňon se skalnatými, místy téměř kolmými srázy až 150 m vysokými, porostlými makchií a lesem. Název se odvozuje od římského limes, tj. hranice, protože v antice odděloval katastry Puly a Poreče. V místech, kde se Limský záliv začíná zařezávat do pobřeží, jsou především v zimě patrné četné podmořské prameny zvané vrulje.

Limski kanal

Vysoko ve skalách zálivu jsou četné jeskyně. V některých byly nalezeny stopy po člověku z doby neolitu. V jedné z jeskyň žil podle pověsti v 11. stol. sv. Romuald, zakladatel zdejšího benediktinského kláštera sv. Michala (Sveti Mihovil), zbytky jehož zdí lze vidět nahoře ve skalách. Klášter byl postaven na základech raně středověkého kostelíka téhož světce (6. stol.). Limský záliv je pro sportovní lodě uzavřen. Pěkným zážitkem je však i plavba výletní lodí po modré hladině zálivu, jejímž zpestřením plavby bývá i návštěva výše zmíněné, tzv. Romualdovy jeskyně.

Limski kanal

V závěru zálivu se chovají ústřice a slávky jedlé. Lze je zde ochutnat ve velmi populární restauraci Viking (v samém závěru zálivu), kde výborně vaří a připravují plody moře. Lze si zde objednat i úplně čerstvé, právě z moře vytažené ústřice či slávky.

https://www.chorvatsko.cz/

Limski kanal
Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *