• Menu
  • Menu

Chateauneuf du Pape : Papežova rezidence a skvělé víno

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Chateauneuf du Pape : Papežova rezidence a skvělé víno

Ač v průvodcích tvrdí , že v Chateauneuf du Pape je po celý rok krásné a slunečné počasí a že pokud už začne jenom trochu pršet, jde o takový lehký deštík, který brzy ustoupí slunci, tak musím říci, že pravý opak byl den , kdy jsme vesničku navštívili my. Lilo, lilo, lilo !

Chateauneuf – du-Pape , nebo chcete-li  nový papežův hrad ,  nachází se severně od Avignonu, asi 10 km od Orange na levém břehu Rhony. Tato původně hornická vesnička se dříve jmenovala Calcernier . Právě papežové ji ale ve 14 .století označili jako nový zámek – chateau neuf. Papež Jan XXXII si zde nechal zbudovat svou letní rezidenci . Z původního sídla  tady dnes najdete spíše rozvaliny na severním konci vesnice. Ruiny způsobili nacisté za druhé světové války, kdy  němečtí dělostřelci hledali cvičný terč. Od rozvalin je krásný pohled na vinice v okolí.

Chateauneuf – du -Pape

V roce 1157 zde biskup z Avignonu Geoffrey nechal vysadit v  této oblasti vinice. Říká se , že je zde ročně 230 slunečných dnů a tak je to místo pro víno opravdu ideální !Především  vinice se díky své kvalitě rozrůstaly. V 16 .století bylo víno s dobrou pověstí dováženo nejenom do Paříže, ale i do Říma.

Odtud , z oblasti  Chateauneuf – du- Pape, pochází jedno z nejkvalitnějších francouzských vín. Víno je vyráběno asi z  18. povolených odrůd a víno má rubínovou červenou barvu a bohatou chuť. Víno se doporučuje pít k sýrům a k červeným masům. Vyrábí se i malé procento vín bílých. Růžové zde nedělají.V dnešní době zde působí kolem 350 vinařů pečujících o vinice , které jsou pokryté  většími  kameny. Kameny zajišťují , že i přes noc jsou půda i kořeny prohřívány teplem, získaného za dne.

Kdo by neznal písničku o tom, jak je báječný život s báječnou ženskou a lahví Châteauneuf-du-Pape – u nás tuhle skladbu nejprve výrazně zrychlil a pak proslavil Michal Tučný.

Víno v obchodech  poznáte díky tmavším lahvím typickou lisovanou papežskou pečetí, i když některá vinařství mohou mít pečeť vlastní.

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.