Vybudování prezentační soustavy Muzea války 1866 jako specifické destinace ČR Válka prusko – rakouská , která se přehnala přes české území v 19.století , byla největším válečným konfliktem tohoto období. Na zdejších bojištích zahynulo 12 tisíc vojáků a dalších nejméně 10 tisíc jich bylo zraněno a spousty jich později na svá zranění podlehla přímo ještě na bojištích nebo v lazaretech. Pruská armáda postupně zavlekla do Čech a na Moravu mor, který postupně zabíjel další stovky vojáků i civilistů. Na bojištích z prusko – rakouské války u Hradce Králové a dalším okolí se celkem zachovalo přes 410 hrobů, pomníků , symbolických míst velkých bojů …Významná bitva se odehrála mezi Nechanicemi a Račicemi v červenci 1866 a zúčastnilo se ji na 435 tisíc vojáků rakouské a pruské armády.
Vše o této bitvě a další specifika bojů a vojenství se dozvíte v Muzeu války tady na Chlumu. Určitě Vás překvapí zajímavě a moderně řešená budova muzea.
( zahájení výstavby březen 2011 – dokončení prosinec 2011).
Vedle muzea je ještě nepřehlédnutelná a do kraje volající rozhledna CHLUM, z které můžete nejenom pozorovat místa dávných bojů, ale i vidět překrásný kraj Českého Podkrkonoší.
Pomník věnovaný baterii mrtvých (e.č.275), jmenovitě veliteli rakouské jízdní baterie č. 7/VIII, setníkovi van der Groebenovi, nadporučíkovi Heinrichu Wolfovi a 52 mužům baterie, zbudoval spolek pro udržování pomníků na bojišti Králové – hradeckém s přispěním vojenského řádu Marie Terezie a rakouského dělostřelectva nákladem 4 000 zl. . Pomník je z hořického pískovce, na vrcholu stojí dva metry vysoká socha Austrie.
Uprostřed travnaté plochy stojí umělecky kovaný kříž, který označuje hrob příslušníků Baterie mrtvých.
Přes cestu stojí na valu pruského tábora z roku 1745 typová pískovcová pyramida.
Přidat komentář