• Menu
  • Menu

Dominikánská republika 10 – směr Jarabacoa

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Dominikánská republika » Dominikánská republika 10 – směr Jarabacoa

Constanza

Naším cílem je idálně městečko Jarabacoa, horské centrum známé především jako počátek cesty na nejvyšší horu Karibiku Pico Duero. Tam my sice nejdeme, ale vypadá to, že i tak bude naše cesta dlouhá a trochu trnitá….. Na hlavní u vodopádů Damajagua chvilku čekáme. Guaguas sou nějaký plný, tak nás bere asi až 3. Jede do Santiaga, což je druhé největší město Dominikánské republiky a centrum severu. Nevim, co tam je zajímavýho, my fakt jen projíždíme, ale řekla bych nic moc – je to spíš důležitý ekonomický centrum, hodně známé kvůli zpracování tabáku a výrobě doutníků. Řidič nám dává pokyn vystoupit až úplně na poslední stanici, zároveň sme poslední v autobuse.

Jedem do Constanzy

Jarabacoa ne, jedeme do městečka Vega

 Pak nám ukazuje, kde je mini autobusové nádraží. Opět říkáme, že chcem do Jarabacoa a všichni nás pošlou do městečka Vega. Nic přímýho nejezdí, tady obecně autobusy fungují spíše na krátké vzdálenosti mezi důležitými městy nebo vesnicemi. Každopádně ve Vega řidič opět přesně ví, kde nás vysadit a komu říct – bez zdržovaček měníme bus a nabíráme směr Jarabacoa.

na cestě do Constanzy

Constanza 1300 mn.m – nejvýše položené město v Dominikánské republice

 Cestou Sába vymýšlí, že bysme mohli spát spíš ve městečku Constanza, klidném místě v údolí, obklopeném kopci, nacházejícím se cca ve 1300 m.n.m. Čímž je i nejvýše položeným městečkem v Dominikánské republice. Na druhou stranu mamku to táhne spíš na výlet k vodopádům kolem Jarabacoa. Nakonec děláme kompromis- dem spát do Constanzy a další den, cestou zpátky si uděláme výlet k vodopádům. Prosíme řidiče, jestli by nás nenechal co nejblíž místu odkud jezdí guaguas na Constanzu. Zase vystupujem jako poslední, řidič nás posílá do nějaký uličky , že tam je zastávka. Sice nám to přijde trochu divný, ale děkujeme mu, nahazujem batohy a vydáváme se uličkou.

na cestě do Constanzy

Zastávka

Cestou rozjímáme, kdo je víc zmatený, estli my nebo řidič? Míjíme prázdnou garáž, sou v ná 2 židle a zevlujou tam 2 starší pánové, přijde nám to vtipný. Tipujeme to na soukromý bar, kde došel alkohol J, když se nás najednou jeden z nich ptá, jestli jedem do Constanzy? Trochu neohrabaně odpovídám, “sí“ a říkám, že nás sem poslali hledat zastávku. Teď se smějou pánové a říkají, že tohle je zastávka a máme štěstí, za chviličku přijíždí poslední guagua J. Hustý, ti nás dobře dostaliiiiiii a opravdu než to stihnem probrat, tak cca za 2 minutky přijíždí pick-up. Batohy dou automaticky na střechu. Ptáme se řidiče, jestli můžem sedět na korbě? Je trochu překvapený a říká, že jasně, ale že to je míň pohodlný….to nás moc netrápí a nadšeně se hrnem na korbu, výhledy a vítr ve vlasech, juchůůů.

Cesta do Constanzy

Jak různě stavíme a nabíráme lidi, tak se nás ještě pár místňáků gentlemansky zeptá, jestli  nechcem dovnitř. Cesta je dlouhá a plná zatáček, ale výhledy sou pecka! Po cestě míjíme odbočku k vodopádu, která je cca 7 km za městem a pan řidič ještě special staví, aby nám ji přesně ukázal. Pak už jen nadšeně pozorujeme míhající se stromy a hory kolem nás. I když musim přiznat, že sme trochu podcenili oblečení, takže s večerem a nadmořskou výškou trochu vymrzáme. Míjející kamionky narvaný převážně zeleninou nebo jahodama nám potrvzují, že místní horské vesnice a městečka jsou centry zemědělství.

Constanza

Jahody  a ubytování v Constanze

Constanza je speciálně známá ideálníma podmínkama pro pěstování jahod. Ačkoliv teď se daj jahody koupit celoročně i v Praze, cítíme se trochu jako v pohádce o 12 měsíčkách a říkáme si, že půjdem v březnu na jahody. Aaaa, sme v Constanze, řidič se nás ptá, kde chcem vyhodit, tak říkáme, že nevíme a ptáme se, jestli neví, kde je tu nějakej levnej hotel….tak nás tam rovnou veze, ptáme se na 3 lůžák, ale říkaj si 1800 RD, to nám přijde docela dost, nasedáme do auta, že se kouknem po něčem levnějším, když tu vybíhá majitel, že kolik sme ochotný dát? Říkáme, že obyč platíme 1200 RD a on že ok. Moc děkujeme řidiči a domlouváme v kolik jede zítra ráno zpátky. Pak nás čeká teplá sprcha, klid na lůžku a já mám konečně čas i na cigárko. Večer patří sightseeingu, ale nakonec se nejdřív zašíváme do pekárny na ochutnávku místních dobrot a pak ke stánku s rychlým občerstvením, kde si maminka dává luxusní hot dog a my něco jako kebab v bagetě, samozřejmě neméně luxusní a k tomu nesmí chybět místní fresh džusíček! J. S bídou udělám 2 fotky města když už je sluníčko skoro schovaný za horama a ke kostelu a parku, které jsou asi největší místní zajímavostí se dostáváme až za hluboké tmy. Jinak samozřejmě největším turistickým lákadlem proč sem lidé jezdí jsou outdoorové aktivity, hlavně MTB nebo paragliding.

Constanza

cestopis následující

cestopis předcházející

Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *