• Menu
  • Menu

Dominikánská republika 9 – Damajagua

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Dominikánská republika » Dominikánská republika 9 – Damajagua

Cesta do ráje canyoningu – Cascadas de Damajagua

Ráno je typické, budíček v 7, balení, hledání autobusu směr Damajagua, což je zrovna tady trochu oříšek, včera nám radili, ať se vrátíme na Plaza Independencia a odsud “kousek“ rovně po hlavní směrem od moře.  Tak dem, dem a dem, už docela dlouho, ptáme se 1.ho člověka, 2.ho člověka a všichni nám ukazujou dál rovně a říkaj “sí, sí“. Vidíme autobusák společnosti Caribe Tours, ptáme se na Damajaguu a oni nám zas ukazujou rovně…. Už trochu klesám na mysli a spekuluju, jestli mi neupadla španělština, když tu nalevo opravdu větříme vysokou koncentraci místních autobusů guagua. Vlečem se tam a hurá je to ono, hned nás zvětří típek a místo pozdravu na nás volá “Santiago, Santiago“; já odpovídám “Damajagua“ a on, že prej jo. Nakládá nám batohy a my se usazujem, uf a hurá, máme to. Ještě je čas koupit něco ke snídani a jedem. Damajagua je vlastně asi 25 km za Puerto Plata, ale jedem tam zase tak hodinku….A proč tam vůbec tak chceme? Je to soustava 27 vodopádů a vodopádků, vytvořených řekou Damajagua, kde můžete vyzkoušet dominikánský canyoning. Což je samozřejmě pro mě už od pražského plánování jeden z top cílů a upřímně po návštěvě Damajaguy jím i zůstává.

Cascadas de Damajagua

27 vodopádů – Cascadas de Damajagua

Autobus nás nechává na silnici uprostřed ničeho. Přecházíme silnici, hned vidíme prašnou cestu po které ťapem až potkáme nový, luxusní návštěvnický centrum. Zjišťujem dostupnost a cenu výletů, cena je celkem super proto, že podle Lonely Planet to mělo být výrazně víc. Navíc naše cena je dokonce i s obědem. Jediný, co bylo fakt drahý, byla videa a fotky, pokud byste chtěli mít památku natočenou místním profíkem . Vtipný je, že maminka se šla jen koupat do jezírka k poslednímu vodopádu a stálo jí to skoro stejně jako nás se Sábou, který sme si samozřejmě daly celých 27 vodopádů. Batohy není problém nechat na recepci. Platíme lístky a dem se převlíknout do něčeho koupacího. Pokud sem půjdete určitě nezapomeňte něco na převlečení- stačí kraťasy a tričko, jen nepočítejte s tím, že dostanete neopren . Z vybavení nafasujete helmu a plovací vestu. Co nás překvapilo bylo, že sme dostali 2 průvodce. Bylo nám vysvětleno, že nikam nesmíte bez průvodce a nikdy tady nemíchají skupiny. Když přijde 1 člověk, tak půjde jen on se svým průvodcem….to mi přišel super přístup!!!

Cascadas de Damajagua

Private tour – Dominikánský canonyng

Od vstupu je to asi 30min. procházka k prvnímu z vodopádů. Tam nás náš průvodce pošle samotný dolů po pěšince  a ukázkově skáče do jezírka pod vodopádem snad z 10ti metrů. Pak je řada na nás, abysme předvedly jestli umíme skákat, naštěstí jen asi z 0,5 římsy :-). Sábě při tom padá Gopro a zůstává na dně. Tak nám náš průvodce musí dokázat, že se umí i potápět. Po krátkém “bezpečnostně-instruktážním“ školení začínáme sklouzávat a seskakovat první kaskády řeky Damajagua. Ze začátku pohodička,  kaňon je dost široký a kaskády docela nízké, takže v klidu canonyngujem .

Kaňon, žebříky, skákání i plavání

Ve střední části říčka mohutní, skály se zvyšují, voda nám mezi nimi během tisíciletí vymlela “cestičku“ v podobě úzkého kaňonu. Překonáváme i pár žebříků a zrovna když si říkáme, že je škoda, že nešla maminka, že by to dala, docházíme na okraj vysoké skály (tipujem 7-8metrů). Prej máme skočit dolů, v duchu si říkám “ani omylem, chci lano“. Nakonec se smiřuju s povolením křičet, hecuju se a skáču :-). Sába jakoby nic za mnou 😉 a típek ani nemrkne. Tímto začíná nejlepší část výletu! Nejdřív dem kousek proti proudu do kulatýho/oválnýho kotle vymletého vodou. Je to trochu fuška, kaňon je úzký a proud silný, do kotle nám přes minivodopádek pomáhá típek. Ale pecka, sme pod převisem a pozorujem kružnicový tvar kotle a jak do něj zprava valí malým, ale silným vodopádem spousta vody. Pak se jenom sklouznem zpátky vodopádkem, kterým sme přišli. Pak pokračujeme dál po proudu a cestou potkáváme skupiny třeba 20ti lidí s několika instruktorama, kteří trpělivě čekají než dokloužou/doskáčou, popř.je instruktoři jakýmkoliv způsobem dostanou přes “překážku“. Říkáme si, že máme fakt kliku a vypadá to, že ostatní instruktoři si myslí to samý a závidí tomu našemu. Postupně všechny předbíháme a užíváme si naši “private tour“ bez front a čekání. Jdeme, poskakujeme a plaveme kaňonem obklopený skalama až k poslednímu vodopádu. Ten se normálně sklouzává, což taky děláme, ale protože sme šikovný, je nám dovoleno znovu se vrátit nad vodopád a ještě si ho skočit- supeeer!  V jezírku pod ním se už čvachtá maminka. Taky dostáváme 15 minut na koupačku. Náš průvodce si mezitím pokecá s maminčiným průvodcem. A za dalších 15min pohodlnýho ťapání jsme zase zpátky v návštěvnickým centru. Celý výlet nakonec nebyl zase až tak na dlouho, myslim, že cca 2,5 hodinky, za který nám ale pořádně vyhládlo, takže nadšeně vítáme oběd. Z terásky pozorujem okolní mravenčenení přijíždějících autobusů s turisty. Ještě, že jsme přijely tak brzo a po vlastní ose!!!!!!!  Po vydatném obědě se vydáváme (já spíš kutálim) zase zpátky na hlavní, chcem se juknout do hor, kam jinam než do okolí nejvyšší hory Pico Duero.

Cascadas de Damajagua

cestopis následující

cestopis předcházející

Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář