• Menu
  • Menu

Dendrologická zahrada Průhonice – výstava

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Dendrologická zahrada Průhonice – výstava

Jiřinky a gladioly 4.8. – 30. 9. 2017

Nedělní odpoledne, nebe plných krásných mraků, natěšené jsme chtěly někam ven a volba padla na Dendrologickou zahradu. A myslím, že jsme udělaly dobře. Hned na začátku nás uchvátil pohled na květy a barvy jiřin, trávy houpající se ve větru. V příjemné kavárně, kde je instalovaná výstava mečíků, jsme ochutnaly makový koláč a pokračovaly za elegantními gladioly dále do přírody. Nádhera!

Výstava jiřinek DZ

Výstava jiřinek a mečíků

V tomto roce poprvé připravila Dendrologická zahrada pro své návštěvníky  výstavu jiřinek a mečíků vyšlechtěných v Průhonicích. Jiřinky jsou vysazené při základním okruhu v oddělení pnoucích rostlin, mečíky jsou vysazené ve volné půdě v sousedství zahrady užitkových rostlin, ty právě kvetoucí jsou naaranžované ve vázách v Návštěvnickém centru i s info panely.

Výstava jiřinek DZ

Jiřinky mají jména ženská jako třeba Alenka i Magda Vašáryová, ale také jméno Včelka Mája, některé květiny jsou pojmenovány „obyčejně“  jiné po slavných osobnostech.

Mečíky DZ

Obdiv dále patřil nakvetlým záhonům s letničkami. U rybníka jsme odpočívaly na molu a pozorovaly obrovitánské kapry.

u rybníka

Průhonické Stonehenge

Další cesta vedla směrem nad rybník, kde jsme nikdy nebyly a tady v úžasu mezi okrasnými trávami a medonosnými rostlinami jsme objevily takový malý Stone Henge. Zahrada tady pokračuje až někam do nekonečna. V dendrologické zahradě jsme byly mnohokrát, ale tyhle rozlehlé prostory byly pro nás dnes objevem!

Průhonické Stonehenge

Za chvíli zavírají, tak ještě přes vřesoviště k východu. Těšíme se na podzim a na prohlídku si dáme více času.

Dendrologická zahrada se rozkládá na ploše 72,8 hektarů a soustřeďuje téměř 8 000 taxonů rostlin. Ke zdejším nejvýznamnějším sbírkám se řadí kolekce rododendronů, okrasných jabloní, šeříků a tavolníků, které jsou nejbohatší v Česku. Pěstuje se zde jedinečný soubor pnoucích, sadových a starých odrůd růží. Početné jsou rovněž sbírky borovic a smrků. Výsadby dřevin doprovázejí plošné výsadby trvalek a cibulovin.

V roce 1994 byla Dendrologická zahrada registrována podle zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny jako významný krajinný prvek.

Dendrologická zahrada Průhonice

Otevírací doba

Zahrada je otevřena od úterý 28. 3. 2017 do poslední neděle v říjnu (případně do 31. 10). Poslední návštěvníci jsou vpuštěni do zahrady hodinu před koncem návštěvní doby. Hodina je minimální doba k obchůzce zahrady. O svátcích v období duben až říjen je otevřeno i pokud jde o pondělí.

k východu
Leden zavřeno
Únor zavřeno
Březen zavřeno
Duben Út – Ne 9:00 – 18:00
Květen Út – Ne 9:00 – 19:00
Červen Út – Ne 9:00 – 19:00
Červenec Út – Ne 9:00 – 19:00
Srpen Út – Ne 9:00 – 19:00
Září Út – Ne 9:00 – 18:00
Říjen Út – Ne 9:00 – 18:00
Listopad zavřeno
Prosinec zavřeno

 

nad rybníkem
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.