Kampa – Fotografická výstava 10.8. – 30.9.
Praha 1 patřila při pětisetleté povodni v roce 2002 k nejvíce zasaženým oblastem. Pod vodou byla Kampa a části Malé strany, Starého města, Josefova i Nového města. V jednu chvíli se dokonce otřásal i Karlův most. Škody se v této městské části vyšplhaly na 400 miliónů korun.

Ničivá povodeň
Povodeň, která Prahu v srpnu roku 2002 postihla, byla svým rozsahem, průtokem a důsledky nejničivější povodní v novodobé historii města. Dvě mimořádně vydatné vlny srážek zasáhly ve dnech 6. až 7. srpna a 11. až 12. srpna postupně celé území povodí Vltavy a výška hladiny vodních toků protékajících hlavním městem v řadě případů přesáhla povodňové značky nejvyšších zaznamenaných povodní v historii.

Ničivá povodeň trvala od 8. do 19. srpna, tedy dvanáct dnů. Zasáhla více než 5,8 procenta rozlohy města, navíc místa s nejhustší či důležitou městskou infrastrukturou i místa s největší hustotou obyvatel a s historickou zástavbou. Povodní byly postiženy městské části Praha 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 12, Suchdol, Lysolaje, Chuchle, Radotín, Zbraslav, Lipence a Troja. Z těchto městských částí bylo evakuováno 48 470 osob.

Systém ochrany
Od té doby se mnohé změnilo a vylepšilo. V Praze vznikl jedinečný systém ochrany před velkou vodou, který nám může závidět řada světových metropolí. Samotné centrum města chrání mobilní protipovodňové bariéry – hliníkové zábrany sestavené z jednotlivých dílců. Výška těchto bariér je 3 metry. Kanalizační síť je pro případ ohrožení chráněna uzávěry, které zamezí proudění vody v opačném směru.

Výstava velkoformátových fotografií na Kampě
Výstavou nazvanou „15 let od povodně“ si hlavní město připomíná ničivé záplavy, kterým Praha v roce 2002 čelila, a které zcela změnily pohled na způsoby ochrany před velkou vodou. Na dvaceti panelech umístěných v parku Kampa si lidé mohou prohlédnout dobové velkoformátové fotografie a zavzpomínat na dobu, kdy se metropole bránit přírodním katastrofám podobného rozsahu teprve učila a přesto v těžké zkoušce obstála.

Přidat komentář