Petrovická stezka – Divišova jeskyně.
Týnčany, nedaleko Mokřice, obklopené přírodou plnou vzácných druhů fauny i flory. Byla zde objevena řada jeskynních útvarů. K největším patří Divišova jeskyně, u níž je i speleologická základna. Pokud budete mít štěstí a na speleology tu narazíte, jistě vás nechají do tajemného podzemí nahlédnout. Na stezce je i vápencový lom ve Skoupém.
Divišova jeskyně se nachází v drobném lůmku na úpatí Kozinců. Je vytvořena ve skopských vápencích devonského stáří.
Vchod byl následkem odstřelu v lomu zavalen a po jeho odkrytí byla v roce 1973 objevena část jeskyně s prostorami téměř vyplněnými sedimenty. Postupným vyklízením prostor byly dokryty dvě souběžné chodby. Jeskynní prostory jsou vázány na tektonické poruchy procházející ve směru severovýchod- jihozápad. V místech, kde se kříží s vložkami metamorfovaných břidlic, jsou vytvořeny dómovité prostory.
Část jeskyně nazvaná Bohoušovy lázně je zaplaveno vodou. V zadní části Srpnové chodby se vytváří jezírko o délce 5m a hloubce až2 metry. Při povodňových stavech dochází ke vzdutí hladiny až o 2 m a voda zaplavuje i vstupní partii jeskyně. V sedimentech jeskyně byly při výkopových pracích nalezeny až několik decimetrů mocné polohy minerálu wadu a polygorakitu (sklaní kůže) dosahující velikosti i několika dm2.
V těsné blízkosti Divišovy jeskyně se nachází vchod do jeskyně Dvořákovy. Obě jeskyně tvořily původně jeden celek. Rozděleny byly při těžbě vápence. Dvořákova jeskyně je vytvořena v silěn rozpukaných vápencích a ukončena suťovým kuželem, v němž se vyskytuje nickamínek. Byl zde také pozorován netopýr vousatý. V odkrývání dalších jeskynních prostor se soustavně pokračuje. V roce 1987 činila délka známých prostor Divišovy jeskyně 60 m, Dvořákovy 15 m.
Přidat komentář