• Menu
  • Menu

Domažlice, perla uprostřed polí

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Domažlice, perla uprostřed polí

Na návštěvě Chodska

Malé útulné městečko se světoznámým náměstím se nachází v Plzeňském kraji. Jedná se centrum regionu Chodsko, uchovávající si tuto funkci již po generace.  Historické centrum je památkovou rezervací lákající turisty již po desetiletí.

náměstí Míru

Zajímavosti Domažlic

Náměstí s klasickým podloubím a věží kostela tolik typickou pro panorama města.  Dlážděné ulice i historické budovy. Vše v perfektní harmonii tvoří krásný a přehledný prostor. Zádrhelem však jsou všudypřítomní Vietnamci  a automobily. Náměstí bohužel nefunguje jako klidná zóna bez dopravních potíží. Návštěvník neustále musí dávat pozor, aby jej něco nezajelo. To trošku ubírá na koloritu náměstí, spolu se zaparkovanými auty po celém okrajovém pásu plochy.

Jádro s měšťanskými domy ze 14. až 16. Století je srdcem této městské památkové rezervace. Dochovaly se také zbytky již zmíněného gotického opevnění či zámek, který současnou podobu dostal v 18. Století přestavbou původního hradu. Dále můžete navštívit kupříkladu gotický farní kostel či klášter.

Turisty upoutá právě Chodský hrad. Založil jej ve středověku Přemysl Otakar II. Z původní stavby se však zachovala pouze věž se zbytky zdí. Tato zřícenina byla v osmnáctém století přestavěna na barokní zámek. Na konci dvacátého století však vyhořel, avšak byl rychle opraven a uveden do původního stavu. Nyní v něm naleznete Muzeum Chodska.

Kostel Narození Panny Marie na náměstí byl původně gotický a následně změněn v trojlodí a zaklenut. Ke kostelu přiléhá právě ona zvláštní věž sněhobílé barvy a kruhového půdorysu. Návštěvník rozpozná jistou nesourodost celku. Nejedná se o typickou kostelní věž. Stavba sloužila v minulosti jako hláska, měla tedy obrannou funkci.

Dolní kamenná brána je nejznámější domažlickou branou. Nachází se na konci náměstí Míru a z jejího předprostoru se skýtá krásný výhled skrz kamenné oblouky na náměstí s věží kostela.

Celkově je centrum Domažlic velmi fotogenické a zaslouží si dozajista vaši pozornost. Tak jako okolní krajina. Malebná, ladná, měkká, poddajná zemědělská krajina lemuje město. Políčka lemovaná pásy keřů a stromů se barví všemi odstíny zelené a žluté. Zajímavostí tohoto kraje jsou i velmi fotogenické mraky, vyskytující se zde kvůli specifickým klimatickým podmínkám.

okolní krajina Domažlic

Navštivte i okolí

Zaujatý fotograf tak může v oblasti strávit celé hodiny pozorováním krajiny a získáváním diapozitivů či záznamů na paměťovou kartu. V okolí města se nachází i spousta zajímavých malých vesniček s malými hřbitůvky. Zajímavá je i návaznost na rezervaci Český les. Možnost kulturního vyžití i zajímavá příroda dodávají městu ještě vyšší hodnotu. Návštěvu krásného centra s atmosférou přistíněného podloubí , okolní zemědělské krajiny či Českého lesa si nenechte ujít.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.