• Menu
  • Menu

Doprava v Londýně

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Velká Británie » Doprava v Londýně

Cesta z letiště

Chcete po mě jedním slovem definovat dopravu v Londýně? Pak bych řekla: „Blázinec!“ Do města jsem přilítla ve všední den ráno. Jak se záhy ukázalo – chyba číslo jedna! Pokud z letiště nechcete využít služby taxíků nebo nemáte vlastní odvoz, do centra se můžete dostat buď vlakem, který jezdí každou chvíli a cesta mu trvá přibližně 45 minut nebo autobusem (společnostmi Terravision nebo National express), kterému má jízda trvat cca hodinu a půl. Samozřejmě jízda autobusem je oproti jízdě vlakem výrazně levnější.

metro
metro

Protože jsem chtěla ušetřit, rozhodla jsem se do centra Londýna vyrazit autobusem společnosti Terravision (6 liber jednosměrná cesta = nejlevnější spojení). Z londýnského letiště Stansted jsem tedy pokračovala do centra města autobusem (Chyba číslo dvě!). Středa nebo jakýkoli jiný pracovní den znamená v centru Londýna dopolední dopravní peklo. Místo hodiny a půl nám cesta na konečnou stanici (Victoria station) trvala více než 3 hodiny!!! (Což je o hodinu víc než samotný let z Prahy do Londýna.)

Lidi, všude samí lidi

Londýn je v první řadě o vydělávání peněz. Představte si to asi takhle: Dvanáctimilionové město, ve kterém se všichni snaží vydělat dost peněz, aby pokryli neskutečně vysoké životní náklady. Jen měsíční tramvajenka na dopravu mezi první až třetí zónou vás vyjde na 150 liber (cca 5.700 Kč) a to jsme se nedostali ani k ceně nájmů a potravin.

Takový normální pracovní den vypadá asi takto: Vstát o hodinu dřív, než kdybyste bydleli v menším městě (třeba Praze) a vypravit se do džungle velkoměsta. V plánu je nasednout na metro, případně na vlak a dopravit se co nejdřív do práce. Jenže tento plán má téměř každý Londýňan, takže si asi dokážete představit, jak vypadá londýnské metro. Je téměř nemožné myslet si, že přijdete do stanice a nastoupíte. Před vámi se totiž už u vchodu štosují davy se stejným cílem. 15 – 30 minut čekání na vlak, do kterého se konečně nacpete, není žádná čekací doba. A to jsme teprve na cestě do práce. Stejná situace nastává v odpolední popracovní hodině, kdy se zase všichni snaží z centra dostat pryč.

metro
metro

I přesto je metro nejrychlejším dopravním prostředkem ve městě. Autobusy, slavné červené „double decker“, jsou opravdu spíše turistickou záležitostí. Na povrchu vypadá doprava ještě zoufaleji než v podzemí. Takže se vůbec nevyplatí vzít si třeba i taxíka.

Oyster card

          Pokud vyrazíte na návštěvu Londýna, první co musíte udělat, abyste dokázali na dopravě aspoň trochu ušetřit, je koupit si Oyster card. Seženete ji v podstatě v každé stanici metra. Můžete si na ni vložit jakýkoli peněžní obnos, který se vám při cestě automaticky odečítá. Její zhotovení vás vyjde na 5 liber, které dostanete zpět ve chvíli, kdy kartu budete vracet. Jízdné je závislé nejen na délce vaší jízdy, ale i na denní době, ve které cestujete. Nejdražší je vyrazit městskou hromadnou dopravou během „rush hour“ (dopravní špičky), která se počítá od 7:30-9:30 a poté 16:40 – 18:30. Půlhodinová jízda vás v této době může vyjít i na 4 libry. Výhoda Oyster card je v tom, že můžete denně projet maximálně určitou částku. Pokud překročíte tuto částku, jezdíte zbytek dne už zadarmo. (Pokud se dopravujete do 3. zóny, pak je tento denní limit stanoven na cca 7 liber.)

                                                                                                               © justwalkit.cz

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *