• Menu
  • Menu

Victoria and Albert Museum, Londýn

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Velká Británie » Victoria and Albert Museum, Londýn

Užité umění

Londýn jsem ve svém životě navštívila už několikrát. Cílem mého letošního výletu nebyli slavné památky jako je Big Ben, London Eye nebo třeba Tower nýbrž muzea, na které jsem v minulosti nikdy nenašla pořádně čas.

Dnešní den jsem zahájila návštěvou Muzea Victorie a Alberta (V&A) specializující se na užité umění. Budovu, ve které se nachází přes 4 miliony exponátů(!) najdete na ulici Exibition Road hned vedle Museum of Science. Otevřeno mají každý den od 10:00 do 17:45, v pátek dokonce až do 22:00. Vstupné je tak, jako do jiných londýnských muzeí, zdarma.

sbírky v V&A
sbírky v V&A

Už před vchodem do muzejních prostorů mi bylo jasné, že mnohapatrovou budovu projít během několika málo hodin nezvládnu. Mé obavy se potvrdili hned po vstupní kontrole a studiu plánku jednotlivých pater. „7 pater! OMG! To za čtyři a půl hodiny nemohu nikdy zvládnout,“ pomyslela si a začala zoufat. Na návštěvu placených výstav jsem ani nepomyslela.

Otázka, která se mi honila hlavou, zněla jasně: „Kde začít?“ Po několika minutách, naplněných zoufalstvím, jsem začala od prostředka v přízemí: asijským uměním. V několika sálech na mě čekaly exponáty z Číny, Japonska, Koreji, Jižní a jihovýchodní Asie, islámského Středního Východu a nechyběly ani předměty s budhistickým významem. Výstavní prostory ukazovaly velmi podobné předměty jako Britské Muzeum.

sbírky v V&A
sbírky v V&A

          Začala jsem se ztrácet a došla až k expozici evropského umění, kterému je v muzeu vyčleněno mnoho sálů a několik pater. Středověké nástěnné oltáře a dřevěné pozlacené sochy vystřídaly renesanční obrazy a umělecké předměty z období vlády rodu Medici. Další velkou částí je „Britské umění“, které mapuje vývoj ostrovního umění od středověku až po novověký design.

Jak již bylo řečeno, Muzeum V&A se specializuje na užité umění. To je rozděleno do samostatných oddělení, která mapují vývoj sklářství, kovotepectví, architektury, nábytkářství, keramiky, ale i šperkařství, stříbrnictví nebo třeba kostymérského odvětví a scénografie. Najdete zde třeba taneční kostým Freda Astaira, šperky ze vzácných materiálů, skleněné dózy a slavné židle Thonet. Nad sbírkou stříbrného nádobí se vám zatají dech a v sálech vystavujících keramické předměty nebudete vědět, kam dřív koukat.

repliky v V&A
repliky v V&A

Velmi zajímavou částí jsou dva sály v tzv. Cast Courtu ukazující repliky nejslavnějších děl. Sochy, obrazy, náhrobky a jiná umělecká díla byly v muzeu vystaveny již v 19. století za účelem kulturní osvěty měšťanstva 19. století, které si nemohlo dovolit cestovat tak, jako lidé v současné době. Mezi replikami nechybí Trajánský sloup, socha Davida, ale i socha Sv. Jiří, který zabíjí draka z našeho Pražského hradu.

Pokud jste muzeum V&A navštívili už v minulosti, možná vás zaujme krátkodobá výstava s názvem: „Boty: Potěšení a bolest“, kterou je možno navštívit až do 31. 1. 2016, nebo třeba výstava mapující „Indické látky“. K její návštěvě máte už jen několik dní, končí totiž 10. 1. 2016. Všechny krátkodobé výstavy jsou na rozdíl od stálých expozic placené.

                                                                                                                                                                 © www.justwalkit.cz

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *