Muzea v Londýně
Britské Muzeum otevřelo své prostory široké veřejnosti dne 15. ledna roku 1759. I přesto, že vstupné bylo tak jako dnes zadarmo, bez oficiální vstupenky jste se do muzea nedostali. Důvod tohoto opatření byl zřejmý – zamezení přeplnění muzea „přemýšlivými a zvědavými návštěvníky“. V dnešní době se do muzea dostanete i bez oficiálního pozvání. Otevřeno mají denně od 10:00 do 17:30, v pátek dokonce do 20:30. Tak jako v době svého vzniku, i nyní je muzeum otevřeno pro návštěvníky zcela zdarma. Přesto se zde vybírá dobrovolné vstupné, kterým můžete přispět na údržbu sbírek a celkové fungování muzea. Svůj příspěvek v libovolné výši můžete vhodit do jedné z mnoha průhledných nádob.
U vchodu do muzea vám zkontrolují obsah kabelky zdejší strážci. Šatna, ve které si za malý poplatek můžete odložit všechny nepotřebnosti, je umístěna hned za vchodem vlevo. Muzejní sbírky se nacházejí v 7mi patrech situovaných okolo centrálního zastřešeného nádvoří. Kromě stálých expozic můžete navštívit i dočasné expozice, do kterých se ovšem podíváte jedině po zaplacení vstupného. Až do 31. 1. 2016 můžete navštívit výstavu zabývající se Keltskou kulturou. Druhá z placených krátkodobých výstav vás zavede do Egypta, konkrétně do doby bojů po období vlády faraonů. Výstava je otevřena až do 7. 2. 2016.
Ještě než si půjdete koupit lístek na jednu z krátkodobých výstav, podívejte se na plánek celého muzea a jeho stálých expozic a zamyslete se nad vašimi časovými možnostmi. Pokud vás alespoň trochu zajímá umění antického Řecka a Říma, starověkého Egypta, Sýrie, Mezopotámie, kultura Severní a Jižní Ameriky, Asie, Afriky… jinak řečeno: „Pokud vás alespoň trochu zajímá nějaká část z kultury celého světa,“ pak se připravte na dlouhé hodiny strávené v této budově. Britské muzeum má neskutečně bohaté sbírky. I já jsem si naivně myslela, že na návštěvu mi vystačí 4 hodiny a hluboce jsem se zmýlila. Za čtyři hodiny jsem totiž stihla projít „pouze“ 4 patra. A to jsem některé části opravdu jen „prolítla“.
Při pohledu na vitríny přeplněné antickými vázami (černofigurovou a červenofigurovou malbu zde můžete studovat na stovkách amfor), předměty, které ze svých objevných plaveb dovezl například James Cook a výstavní sály plné egyptských, indických a odjinud dovezených soch (nechybí ani Rosettská deska, podle které Champollion rozluštil hieroglyfy, nebo třeba mumie Kleopatry) se vám do hlavy vloudí nepříliš pěkná myšlenka: „Ti Britové toho během kolonizačního období museli nakrást opravdu hodně.“ … „Ale tak třeba to tak nebylo,“ začnete trochu doufat, když se před vámi objeví část z antického chrámu, nebo socha z Velikonočních ostrovů.
Ať tak nebo tak, sbírky v Britském Muzeu si během vaší návštěvy Londýna nesmíte nechat ujít. Během několika hodin (Fanouškům umění a kultury nebude na návštěvu stačit ani celý den.) se dozvíte snad všechno o kultuře z celého světa.
Přidat komentář