• Menu
  • Menu

Edmundova soutěska, Hřensko

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Edmundova soutěska, Hřensko

Podél řeky Kamenice

Na neděli hlásí krásné počasí a tak je rozhodnuto. Kolem 9. hodiny parkujeme na nábřeží ve Hřensku.Vyrážíme po žluté turistické značce směrem k Edmundově soutěsce . Jdeme po pravém břehu romantické řeky Kamenice.

Jednoduchá pohodlná cesta mezi pískovcovými skalami skýtá krásné pohledy na řeku i okolní přírodu. Procházka vede pod skalnatými tunely a podchody , mezi skalami potaženými zelenými koberci mechů se stékajícími krůpějemi vody . Potkáváme skupiny turistů i rodičů s většími i malinkými dětmi. Je dost teplé počasí , ale v přítmí lesa a nad bublající řekou je příjemně. Po hodince i s fotografováním přicházíme k jezu, nad kterým kotví zelené lodě. U pokladny zakoupíme lístek a dvacet minut se plavíme v soutěsce obklopené skalami.

Hřensko Edmundova soutěska

Mezi skalami

Vyslechneme legendu v českém i německém jazyce a pozorujeme na obou březích pohádkové kamenné bytosti i zvířata. Míjíme se s loďkami vracejícími se zpět. Cesta krásnou scenérií trvá 20 minut a je dlouhá necelý 1 km. V dalším přístavu je mezní můstek z občerstvením  ,posezením nad řekou a jsou zde i toalety. Kdo chce může pokračovat v další cestě směrem na Meznou louku, někteří volí cestu soutěskou zpět.

Mezi pískovcovými skalami

Celé prostředí Kamenice a skal nás nadchlo. Nechápali jsme množství roztříštěných a pohozených lodí v překrásné říčce.  Bylo nám vysvětleno převozníkem, že lodě se utrhly v červnu 2010 při rychlém obrovském přívalovém dešti , který se hnal soutěskou. Lodě ovšem patřily a patří jinému provozovateli. Je to ostuda a mělo by být po právu potrestáno.
Přívoz ve skalách funguje již od roku 1890. Soutěska je dlouhá 960 m. Zpočátku fungovala především pro zásobování a plavení klád. V řece jsou pstruzi, lososi.

Hřensko Edmundova soutěska

Vstupné : Dospělí 75,- Kč, děti a důchodci 30,- Kč
Divoká soutěska, která se nachází nedaleko je uzavřena.

Hřensko Edmundova soutěska

Negativem  za tu všechnu krásu kolem  je pouze  velké množství turistů.

ZPRÁVY převzato IDNES:
Soutěsky Hřensko poškodila voda
Velká voda významně poničila soutěsky ve Hřensku. „Vypadá to, že letos pro nás sezona skončila,“ řekl místostarosta Hřenska Martin Dařbujan. Lodě na převážení turistů sice řádění vody nejspíš přežily, ale záplavová vlna úplně smetla kiosek s občerstvením a poničila jezy v soutěsce.

Voda navíc na některých místech úplně zničila přístupovou stezku k Edmundově soutěsce. „A to vůbec nemluvíme o Divoké soutěsce, která prochází rekonstrukcí. Tam nejspíš nezůstalo na svém místě vůbec nic,“ odhaduje Dařbujan./srpen 2010/

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *