• Menu
  • Menu

Evropa, starý otevřený kontinent

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Evropa, starý otevřený kontinent

Popsat Evropu, náš „starý“ kontinent, který okupuje tolik různých kultur, a který za svůj vývoj zažil tolik krvavých soubojů a změn na tak malém prostoru jako je jedna A4, je opravdu složitý úkol.

Nebudu psát, že Evropa se rozděluje na severní, západní, východní a střední, a že každá část se dá nějak obecně klasifikovat a popsat. Byly by to nejspíš obecně „platné“ předsudky, které máme všichni hluboce zakořeněné v sobě. To, co vám chci předat, je myšlenka, jak blízko je pro nás Evropa a jak jednoduché je ji objevit!

Portugalsko, Lisabon
Portugalsko, Lisabon

„Raduj se! Narodila si se v zemi, která se nachází uprostřed Evropy, a ze které máš volnou cestu kamkoli si usmyslíš!“ přesně tohle mi řekl můj turecký kamarád a já si uvědomila, že má pravdu. Není nic jednoduššího než zabalit batoh, zvednout se z českého gauče a vyrazit ven. Od roku 2003 jsme dokonce součástí Evropské unie. Sice ještě stále příliš neumíme využívat evropské dotační fondy, ale mohli bychom konečně začít využívat volné hranice, na kterých už nemusíme stát hodiny ve frontách a přesvědčovat hloupé byrokratické úředníky o tom, že chceme tam a tam, a že rozhodně nechceme zůstat v jejich zemi.

Evropa je malá, propojená a velmi bezpečná. Pravidlo, o kterém mě učili doma, že totiž cizí lidé mohou být zlí, vůbec neplatí! Máme štěstí, protože i když to tak z večerních zpráv nevypadá, západní Evropa je jedním z nejbezpečnějších míst na světě, kde se ještě pořád můžete dovolat spravedlnosti.

Rumunsko
Rumunsko

Výmluvy a strachy. I já jsem měla celý život mnoho výmluv: neumím jazyky – nemohu cestovat, nemám peníze – nemohu cestovat, nemám čas – nemohu cestovat a nejlepší ze všeho: nemám s kým – proto nemohu cestovat. Pravdou ale je, že většina lidí, se kterými jsem se na cestách setkala, neuměla výborně žádný jiný jazyk než mateřštinu, a i tak jsem se vždy domluvila na všem, co jsem potřebovala! Ruce a nohy spojené s ochotou porozumět vyřeší i nejkomplikovanější situaci. Říká se, že když jsme mladí, nemáme na cestování peníze, a když jsme staří, peníze máme, ale nemáme čas. To je nesmysl. Samozřejmě že nějaké ty peníze jsou potřeba vždycky, ale pravdou je, že mnohdy při cestování potřebujete peněz míň, než kolik jich utratíte v běžném životě ve vlastním městě. Záleží, jak cestujete, co chcete vidět a kde chcete být ubytováni. Potvrdilo se mi, že čím menší město a čím opuštěnější příroda, tím jsou lidi milejší a tím vám často nabídnou například i nocleh nebo večeři. A nikdy vás nenechají platit za večeři, na kterou vás pozvou! A problém s neustále chybějícím časem? Jde o priority. I když chápu, že je pro někoho velmi složité ukončit pracovní poměr a konečně začít naslouchat svému vnitřnímu hlasu. Většina z lidí, co se rozhodnou překonat tento počáteční strach nikdy svého rozhodnutí nelituje. Nakonec říká se, že „změna je život“.

Podle mého názoru je lidskou přirozeností, že chceme sdílet svůj život s ostatními. Lidi se všude na světě zajímají o to, co jste za člověka a proč jste vyrazili zrovna do jejich země. Diví se, proč a za čím jste ujeli tolik kilometrů. Nakonec i my jsme už zapomněli na to, jak je Česká republika krásná a čeho bychom si zde měli cenit.

A ano, pro mě je cestování o hledání a užívání si současného okamžiku. Je daleko jednodušší poslouchat a „chodit po světě s otevřenýma očima“ v zahraničí než doma, kde jsme součástí zavedeného systému. Pokud chcete zkusit něco nového, možná i změnit svůj dosavadní život a otevřít se novým možnostem, začněte cestovat. Nejjednodušší je to právě v Evropě, jejíž jsme všichni součástí.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *