• Menu
  • Menu

EXPO MILANO

Strom života

EXPO Milano 2015 probíhá v těchto dnech mezi městečky Pero a Rho. Poslední šance se sem vydat je už jen do 31. října, kdy se brány výstaviště natrvalo zavřou. Miláno bylo vybráno již dvakrát a to poprvé v 1906. Po pěti letech se vrací do Evropy. Téma výstavy je Feeding the Planet, Energy for Life „Uživit planetu, energie pro život“. Návštěvníci zde můžou objevovat téma udržitelného zajištění potravin prostřednictvím inovativní a zábavné zkušenosti podpořené vývojem nových technologií.

53 pavilónů z celého světa

V areálu je k vidění 53 národních pavilonů z celého světa. Italové musí být náležitě hrdí a mají opravdu co vystavovat. Vždyť jejich jídlo je slavné po celém světě a místní produkty jsou nadmíru kvalitní.

Italský pavilon
Italský pavilon

Švýcarští architekti  Jacques Herzog a Pierre de Meuron

Celkovou koncepcí výstavního areálu světové výstavy byla pověřena světově proslulá dvojice švýcarských architektů jménem Jacques Herzog a Pierre de Meuron, kteří se mimo jiné podepsali pod „Ptačí hnízdo“ pro olympijské hry v Pekingu. Hlavním a skvělým nápadem je vodní kanál, který obklopuje celý výstavní areál.

Strom života

Symbolem výstavy je „Strom života“, který se tyčí z jezerní hladiny a je obklopen dramatickými fontánami. Vše je v noci barevně nasvícené. Konstrukci navlhnul Marco Balich, a postavil Orgoglio Brescia.

Strom života
Strom života

Český pavilon 

Jako první mezi zúčastněnými zeměmi dokončila svůj pavilon Česká republika. Výstavní prostor byl otevřen 1. dubna za přítomnosti ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Reprezentuje nás pavilon z dílny vizovické firmy KOMA MODULAR CONSTRUCTION podle architektonického studia Chybik+Kristof Associated Architect. Je rozdělena do tématických celků „Laboratoř života“, „Země příběhů a fantazie“. Součástí je terasa se zahradou s relaxačním prostorem. Ke vstupu láká výrazná plastika, v jejíž podobě se kříží auto a ptačí hlava. Jejím autorem je Lukáš Rittstein. Poukazuje na přírodu i na vědeckotechnický pokrok. „Socha je zamýšlená jako fontána, protože jedno z jejích témat je i filtrace vody pro třetí svět. Z otvorů podél celého objektu bude chrlit voda, která vytvoří duhu a mlhovinu,“ popsal.

Český pavilon, socha od Lukáše Rittsteina
Český pavilon, socha od Lukáše Rittsteina

České speciality v  La Baita del Cacciatore

Restaurace La Baita del Cacciatore „Lovecká chata“ nabízí jako předkrm například zvěřinovou paštiku, nebo jelení rostbíf, mezi polévkami nechybí kulajda či lovecký vývar s křepelčím vajíčkem, oblíbenými hlavními chody jsou jelení a daňčí steak, ale také srnčí se šípkovou omáčkou a zajíc na smetaně. K tomu tanková Plzeň, bílá vína, nebo minerálka Mattoni, vše z České republiky.

Pavilon Zero 

Dominantou je Pavilon Zero, který navrhl Michele De Lucchi. Skládá se  z dřevěných kuželů až 8 metrů vysokých. Jako jediný zůstává otevřený v noci. Vypráví příběh evoluce a historie potravinové kultury, vše prostřednictvím dramatizace. Stavba představuje kvalitu italských řemeslníků, kovářů, tesařů a malířů. Pavilon je skoro jako cesta do dvanácti jeskyň. Seznámíte se zde s historií lovu, rybolovu, zemědělství a farmaření. Noemova Archa přestavuje zvířata v životní velikosti. Před pavilonem na sebe strhává pozornost množství soch od autora Dante Ferretti. Vysoké jsou 3,5 metru, připomínají portréty milánského umělce Arcimbolda. Jejich groteskní hlavy se skládají z potravin.

Pavilon ZERO
Pavilon ZERO

O čem vypráví pavilony ze světa

Pavilion Zero vypráví příběh lidstva, Azerbájdžánský pavilon jsou tři skleněné kuličky a představují tři různé biosféry, pavilon Arabských Emirátů s vysokými zdmi, působí jako zvlněný písek, čelící větru a dává pocit písečné duny. Japonský pavilon je s lotosovými květy a rýžovými políčky, Malajský pavilon je ve tvaru čtyři semen. Inspiraci mu je deštný prales. Symbol růstu, začátek cesty a vnitřní potenciál. Vietnamský pavilon je ve tvaru lotosového květu, Thajský pavilon s centrálním „Ngob“ s tradičním kloboukem pěstitelů rýže, Čínský pavilon má jako hlavní téma rovnováhu mezi člověkem, přírodu a životní prostředím, Mexický pavilon je ve tvaru obří kukuřice, typického mexického jídla, Brazilský pavilon, tady se můžete projít nad amazonským deštným pralesem a šplhat na visutých sítích. Velká Británie představující obrovský včelí úl z oceli a vypráví důležitou roli včel v našem ekosystému. Zmiňuji jen ty nejkrásnější, ale nenechal se zahanbit žádný stát a všichni se výborně prezentovali. Fascinující je, jak  každý pavilon skutečně odpovídá osobnosti své zemi.

EXPO 2015
EXPO 2015
Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *