• Menu
  • Menu

CASERTA – Unesco

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » CASERTA – Unesco

Barokní královský palác Caserta s parkem

Mám narozeniny a syn mi jako dárek připravil překvapení. Tváří se tajemně a nechce mi nic říct. Jsme na cestě po Itálii v oblasti Kampánie a do poslední chvíle nevím, kam jedeme. Konečně jsme na místě a já nevěřím svým očím. Vstoupili jsme do parku, který nevypadal jako klasické italské zahrady. Jsem ohromena, nikdy bych něco podobného v Itálii nečekala. Barokní královský palác Caserta s parkem, je jedním z nejrozsáhlejších zámků Evropy a byl zřízen jako rezidenční sídlo Bourbonů za časů jejich vlády nad Královstvím Neapolským a Sicilským. Od roku 1997 je na seznamu UNESCO.

Caserta zahrady a fontány
Caserta zahrady a fontány

Akvadukt Carolino 

Vstupujeme do jednoho z nejkrásnějších parků v Evropě, který navrhl architekt Luigi Vanvitellia. Zahrady se rozprostírají všude, kam se dá dohlédnout. Už se nedivím se, že se tomu místu říká Versailles Itálie. Roste tu nepřeberné množství exotických rostlin a stromů jako jsou platany, libanonský citron, palmy a cypřiše. Hlavní cesta k paláci vede kolem kaskád vodních nádrží a fontán. Ty jsou obklopené sochami a romantickými zákoutími s vyhlídkami, ze kterých se rozbíhají trasy po dalších vedlejších cestičkách vedoucích do příjemných oblastí lesů. Park se rozkládá na ploše 120 hektarů. Voda do bazénů, fontán a paláce je přiváděna akvaduktem Carolino z úpatí hory Taburno. Práce na akvaduktu trvala 16 let a je pod ní podepsaný, mimo mnoha dalších inženýrů, již zmiňovaný Luigi Vanvitelli. S výstavbou akvaduktu započal v roce 1753 a zároveň už nechal vysazovat stromy a rostliny. Architekt stačil navrhnout park i zámek, ale konečného výsledku se již nedožil. Později, v roce 1777 se prosazovala zjednodušená verze návrhu. Ekonomické problémy nutily ke snížení počtu vodotrysků v druhé části parku. Naštěstí se úspory nedotkly kanálů a fontán. Dnes se můžeme těšit z pohledu na 3.3 kilometrů dlouhou, velkolepou podívanou vodních fontán, končící úžasným vodopádem. V roce 1786 se ve východní části parku zahájila stavba anglické zahrady. První příklad neformální zahrady v Itálii podle přání královny Marie Karolíny Habsbursko-Lotrinské, manželky Ferdinanda IV. a sestry Antoinetty, královny Francie. Anglická zahrada je inspirována divokou přírodou a je velmi odlišná od zbytku parku.

Caserta pohled
Caserta pohled

Fontány Venuše a Adonis 

Hlavní cestou jdeme okolo fontán se jmény Venuše a Adonis. Monumentální je fontána s delfíny. Tři obrovští delfíni jsou umístěni na vrcholu skály a z jejich tlamiček padají obrovské proudy vody. Míjíme rybníky, můstky, mosty a sochy skryté v zákoutích zahrady a další a další fontány jako je Venuše. Ta je komplikovanou skupinou mramorových, nad skalami umístěných, soch, pod kterými voda tryská ven. Představuje bohyni Venuši, kterou se Adonis snaží odradit od lovu a zabíjení divokých prasat. Sochu doprovázejí nymfy, psi a bůžci. Přijdeme k širokému schodišti lemovanému balustrádami s podporou 14 soch myslivců a lovců. V horní části tohoto schodiště je působivý vodopád postavený na svahu. Obrovský objem vody padá do bazénu, který zdobí skupina soch s Dianou. Scéna představuje lovce Actaeona, jak nechtěně překvapil bohyni lovu Dianu při koupání nahou bez jakékoli zbraně na dosah. Takto ponížená a rozhněvaná bohyně Actaeona pokropila vodou ze své lázně a proměnila jej v jelena, aby nikde nemohl vyprávět, že ji zastihl bez šatů a bezbrannou.

Caserta zahrady a fontány
Caserta zahrady a fontány

Královský palác Reggia di Caserta 

Vstupujeme do královského paláce Reggia di Caserta na prohlídku. Po dokončení měl celkem 1200 pokojů, velké královské divadlo a více než dvě desítky apartmánů. Není to jen palác, ale celý komplex se spoustou budov a nádvořím. Reggia di Caserta je často brána jako jediný architektonický komplex, který může konkurovat jak umělecky, tak esteticky Versailles. V minulosti některé z těchto prostorů byly použity jako kasárna, a během druhé světové války zde byly rozmístěny americké jednotky. Tento velký barokní palác byl postaven jako odraz moci bourbonské monarchie. Pyšnil se pozlacenými interiéry, které zvýrazňovaly důležitost rodu. Piano Reale, je jedním z nejkrásnějších míst v paláci. Jeho velkolepá architektura a její vznešené dekorace jsou pozoruhodné. Nacházela se zde i univerzita, divadlo a knihovna se 10.000 svazky. Další věc, kterou rozhodně nelze opominout je obří schodiště. Vše je z mramoru s impozantními sochami. Strop je krásně barevně vyzdobený. Schodiště vede až apartmánům, které jsou bohatě zdobené zlatem, štuky a mramorem, vybavené nábytkem v empírovém stylu.

Interiér zámku Caserta
Interiér zámku Caserta

Star  Wars, Mission Impossible a Andělé a démoni

Zámek Caserta a jeho interiér byl použit při natáčení mnoha filmů. Mezi ty nejznámější filmy patří Star Wars, Mission Impossible a Andělé a démoni.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *