• Menu
  • Menu

Ferrata Cima S.A.T. u Lago di Garda, Itálie

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Ferrata Cima S.A.T. u Lago di Garda, Itálie

U Gardského jezera

Lago di Garda, či chcete-li Gardské jezero, se nachází na severu Itálie mezi Dolomitami a Pádskou nížinou. Jedná se o největší italské jezero, které je známé a oblíbené hlavě u sportovců. Díky převládajícím větrům si na zdejším jezeře můžete do sytosti užít sporty jako je kiting, jachting, nebo i obyčejné plavání. Okolní cesty nabízí ideální prostředí pro silniční cyklistiku, ale vyřádí se tu i cyklisti na horských kolech. Horské masivy zase lákají na překrásné ferratové cesty. Lezci si užijí v mecce svého sportu ve skalnaté oblasti okolo vesničky Arca. A v neposlední řadě jsou pro turisty i místní obrovským lákadlem horské cestičky a pěšinky. Abyste zvládli vyzkoušet a prozkoumat celou oblast, museli byste žít alespoň dva životy. Možnosti sportovních aktivit jsou u Lago di Garda neomezené. Výlet si tedy užijí návštěvníci všech „výkonnostních kategorií“.

My jsme tentokrát k jezeru zavítali v období Velikonočních prázdnin kdy, jak jsme brzy zjistili, je celá oblast přeplněná turisty. I přes chladnější počasí nebylo volno ani na skalách. Nakonec jsme se rozhodli pro výlet na ferraty. Naším cílem byla ferrata Cima S.A.T., která se nachází na severozápadním cípu jezera, nad městečkěm Riva del Garda (78m). Zabalili jsme všechno potřebné vybavení (sedák, helmu, brzdu, jídlo a pití) a vyrazili do Rivy. Tady jsme zaparkovali auto a zašli do města.

cestou necestou
cestou necestou

Procházíme skrz krásné náměstí a úzké uličky historického centra Rivi, odkud dále pokračujeme směrem na chatu St. Barbara (560m). Cestou potkáváme několik turistů, ale není to tak strašné jako na okružní trase okolo jezera, kam proudí davy. I přesto, že je chata St. Barbara zavřená, sedáme si na piknikové lavičky a dáváme první pauzu. Je zde i veřejný záchod. Tekoucí vodu bohužel nečekejte. Doporučuji si tedy s sebou na ferratu přibalit dostatečné množství vody potřebné na celý den. Od chaty stále ještě pokračuje dlážděný chodník

Ferrata je známá pro své systémy žebříků, díky kterým se během jednoho dne celkem jednoduše zvládne převýšení okolo 1200 m. Po chvíli konečně úspěšně nacházíme první ferratový žebřík. Z batohů vyndáváme a nasazujeme sedák a další vybavení na ferraty. A jdeme na to. Žebřík střídá žebřík, až se po několika hodinách dostáváme na úroveň 1246m, na vrcholek Cima S.A.T. Malinké městečko Riva del Garda máme jako na dlani. A nejen to. Výhled tu je úžasný. Pozorujeme hory okolo a hemžení lidí pod námi, kteří z této výšky vypadají jako mravenci. Odpočíváme a trochu nechápeme popis ferraty, který říká, že je to ferrata na celý den.

Nakonec se balíme a volíme cestu zpátky do Gardy, kterou se po několika hodinách dostáváme opět ke kapli svaté Barbory. Tady se odstrojujeme ze sedáků a helem a dáváme ještě jednu krátkou pauzičku. V Rivě si pak samozřejmě dopřáváme malou odměnu v podobě výborné italské zmrzliny.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *