• Menu
  • Menu

FESTA DELL’UVA 2015

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » FESTA DELL’UVA 2015

Festival vína FESTA DELL’UVA 2015

Byla jsem pár dní na Elbě v Itálii a tentokrát jsem měla možnost navštívit FESTA DELL’UVA 2015, festival vína, věnovaný oslavě boha Bakcha „Bacchus“. Konal se ve dnech 2. až 4. října v městečku Capoliveri.

Capoliveri 

Capoliveri se nachází v jihovýchodní části ostrova Elba. Strategicky je umístěno na vrcholu kopce ve výšce 167 metrů nad mořem. Bylo založeno jako pevnost za Etrusko-římské éry. Vesnice si zachovala svůj středověký vzhled s úzkými a malebnými uličkami. Capoliveri a jeho okolí jsou známé pro nádherné pláže a křišťálově čisté moře.

festival vína - FESTA DELL'UVA
festival vína – FESTA DELL’UVA

Třídenní festival FESTA DELL’UVA

Třídenní festival FESTA DELL’UVA byl téměř magický. S nádechem historie, tradice a folkloru, vytvořili místní lidé živé obrazy, které se věnovaly sklizni vína. Vesnička Capoliveri se ocitla 150 let zpátky v čase. Hlavní trasy pro festival jsou vyzdobeny velkým množstvím hroznů. Celé trsy visí z pergol a vinné révy jsou na stěnách, před vchody domů a na schodech. Míjím kováře při práci se starožitnými nástroji, ševce pečlivě opravujícího boty, rybáře jak plete sítě a děvčata jak šlapou hrozny. Obdivovala jsem obrovské úsilí a nadšení dospělých a dětí, kteří si připravili kostýmy, vyzdobili vesnici, uličky zasypali senem, postavili bránu, zajistili kulisy a dali návštěvníkům možnost vrátit se do minulosti. Nechyběla ani živá zvířata jako ovečky a oslíci, z čehož měly radost hlavně děti. Další scény ukazovaly čističe bot, pekařky, švadlenky, děvčata peroucí prádlo, klepající koberec, fotografa, zoufající ženy nad zničenou úrodou, tančící dívky mezi révou a mnoho dalšího. Stačilo se jen posouvat spletitými uličkami a užívat si nádherných obrazů jako ve filmu.

festival vína - FESTA DELL'UVA
festival vína – FESTA DELL’UVA

Zábava, skvělé víno  a místní speciality

A protože je festival věnovaný vynikajícím místním vínům, bylo možné lahodný mok u stánků ochutnat a také se podívat, jak se vinné hrozny dříve drtily v dřevěných sudech a jak se víno zpracovávalo. Nechyběla ani ochutnávka typických místních specialit. Solená treska s bramborami, dršťky marinované ančovičkami, vařené chobotnice, zeleninové a fazolové polévky, divoké prase a samozřejmě i sladké tradiční koláče. Zejména“schiaccia briaca“, který je fantastický a vždy si z Elby vezu jeden domů.

Pátek 2 října v 20:30 se oslavy zahájily drcením vína. V sobotu byl koncert Filharmonie Alfredo Catalani, žehnalo se městečku a večer začala ochutnávka vína. Nejdůležitější a nejlepší byla neděle, kdy se představovaly živé obrazy. Jak jsem se dozvěděla, každý rok se na festivalu představuje jiné téma a historická rekonstrukce okamžiků života obyvatel Elby.

festival vína - FESTA DELL'UVA
festival vína – FESTA DELL’UVA

Bacchus 

O nejlepší kostýmy a dekorace mezi sebou soutěží čtyři rioni neboli čtvrtě: Il Fosso, La Fortezza, Il Baluardo, La Torre. Na konci třídenních oslav, je výhrou bronzová socha“Bacchus“ věnovaná těm, kteří nejlépe představili staré vinařské tradice. Socha zůstane u výherců do příštího festivalu. Bacchus je v řecké mytologii synem nejvyššího boha Dia a jeho milenky Semely. Je bohem vína a nespoutaného veselí. Původně byli bohem úrody a plodnosti.

Bacchus
Bacchus

 FESTA DELL’UVA se koná každoročně první neděli v říjnu.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *