• Menu
  • Menu

Flašinet žije

Festival hudby- tradiční mezinárodní festival flašinetářů

Báječná atmosféra dnes na Kampě, to byla část  III. ročníku flašinetářů. Dobové kostýmy flašinetářů nádherně doplňují řemeslné umění a techniku tohoto ojedinělého hudebního nástroje. Tady na Kampě si improvizované hraní doprovázené živým zpěvem užívali všichni. Některé známé melodie i lidové písně si někteří zazpívali společně s umělci. Nevěsta s ženichem z daleké Číny byli nádherným doplňkem veselí na Kampě.

Flašinet (28)

III. ročník festivalu Flašinet žije

Letos již třetí  ročník flašinetů pořádá Národní muzeum Praha a to právě dnes 9. srpna. Flašinetáři z různých koutů Evropy oživili nejenom Kampu, ale  také Chrám sv. Mikuláše, kde znějí tóny klasických skladeb a od 19 hodin se představí v Českém muzeu hudby koncert kolovrátků a nástroje zv. Panioly.

Program III. ročníku Flašinet žije -Praha 9.8.

10 hod Kampa

14 hod chrám sv. Mikuláše

19 hod – České muzeum hudby, Karmelitská 2

Vstup je na všechny koncerty volný.

Flašinet žije
Flašinet žije

 

Orchestriony a mechanické hudební nástroje

Nejpodstatnější součástí každého mechanického hudebního nástroje je hrací válec, ale samotný zvuk mohou vydávat třeba pružné zoubky ocelového hřebene, píšťaly, různým způsobem rozeznívané struny či perforovaný papír

Mechanické hudební nástroje představují unikátní spojení řemeslného umění a techniky. Od 19. století se rozšířily hřebíčkové nástroje a kolovrátky. Ve snaze o zvukové zpestření a obohacení napodobováním více nástrojů i celého orchestru vznikly různé typy orchestrionů.

Flašinet žije
Flašinet žije

Další setkání flašinetářů v ČR

III. ročník festivalu Flašinet žije! navazuje nejenom na úspěšný loňský ročník, ale také zahajuje sezónu dalších tradičních setkání flašinetářů – Liberecký flašinetář (10. – 12. srpna), Pekařovská pouť (13. srpna) a Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně (15.–16. srpna 2016). /informace: www.nm.cz/

Flašinet (27)
Flašinet žije – Kampa 2016
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.