• Menu
  • Menu

Hardegg a Retz – Praha Vídeň na kole 7

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Hardegg a Retz – Praha Vídeň na kole 7

Hardegg + Retz

Z Čížova mě  čeká pohodlný sjezd do vesničky Hardegg, kde se nachází stejnojmenná zřícenina hradu. Cestou na chvilku odbočuju k Hardeggské vyhlídce, odkud máte dle mého názoru nejlepší výhled na celou vesnici s hradem a kostelem. Hrad Hardegg byl založen již ve 12. století pány z rodu von Plain. Bohužel v roce 1755 byl poničen zemětřesením, od té doby zůstal neobydlen a začal chátrat. Kromě hradu je zde významný i farní kostel sv. Víta z 1.pol. 13 stol. Vesnice byla původně podhradím a byla centrem mnoha řemesel. Od konce 19.stol. se stává letoviskem vyhledávaným pro svoji krásnou přirodu.

hrad Hardegg
hrad Hardegg

Po cyklotrase NP směr Retz

Z vyhlídky se vracim zpátky na cestu a dosjíždim do Hardeggu, ten musim celý projet a pak vydupat kopec nahoru k Nationalparkhausu. Pak už dopohody po rovince do Merkersdorfu. Tady si dělam malou odbočku na Ruine Kaja, což je zřícenina hradu – samozřejmě zavřená, vracim se a nějak se motám po cyklotrasách směr Retz. Rakouský značení je pro mě stále trochu záhadou. Cyklotrasy vedou hezky, značku máte často, problém je, že na území NP máte uvedený jen název cyklotrasy, ale není tam třeba směr kterým jedete a jak to je daleko, takže nikdy nevim, jestli cyklotrasa po který jedu mě dovede tam kam já chci- no moc ne,  nakonec radši jedu po silnici.

větrný mlýn nad Retzem
větrný mlýn nad Retzem

Retz

Kousek před Retzem riskuju zase cyklotrasu a dělám dobře, nejdřív narážim na větrný mlýn, který stojí na kopci mezi vinicema nad Retzem. Tušim, že za 3 eura si ho můžete prohlídnout i zevnitř, což je na Rakousko podle mě dost sympatická cena. Hned vedle je restaurace, kde se můžete občerstvit. Já fofrem pokračuju do Retzu, mám hlad jak vlk. Sjíždim do města a rychle nacházím náměstí, které je zároveň historickým centrem. Kořeny Retzu spadají už do 13. století, potom bylo město několikrát vydrancováno. I přesto zde najdete krásný kostel který dominuje náměstí a spoustu malebných domečků. Snažim se najít cyklotrasu kudy pokračovat dál….marně. Naštěstí je tu infocentrum, kde dostávám mapičku s cyklotrasama celého kraje Weinviertel, od NP Podyjí po Vídeň, ta mě zachraňuje po zbytek výletu.

tady sem objedvala
tady sem objedvala

Přesouvám se do první restaurace co vidim – je hned za branou sloužící jako vjezd na náměstí, oranžový dům Verderberhaus. Chci si dát rádlera- paní číšnice na moji pečlivě připravenou otázku „Haben Sie Radler bitte?“ odpovídá „nemluvíte česky?“.  Takže si v klidu obědnávám rádlerka a luxusní oběd- zeleninovou polívku a Bernwurst. Jídla je na mě docela dost a poslední, co mám náladu dělat po vydatném obědě, je jet na kole. Ještě dávám kafíčko, ale čas je neúprosný.

Cyklotrasa Chardonnay směr Ragelsdorf

Vydávám se po cyklotrase Chardonnay směr Ragelsdorf, která je značená oranžově. Bohužel oranžové cedulky sou použitý i na městský okruhy, takže se opět ztrácim. Objevuju se ve vesničce Unterretzbach, kašlu na cyklotrasu a do Ragelsdorfu to beru po silnici. O vesnici dál se naštěstí bez problémů napojuju  na další cyklotrasu Portugieser, značenou modře, po které již kupodivu bez problémů dojíždim až do Hollabrunnu.

Hollabrunn
Hollabrunn

Hollabrunn

Tady objevuju moc hezký náměstíčko, které mě zláká k menší pauze na doplnění tekutin a energie. Asi to pomohlo, protože potom do Stockerau a následně k Dunaji se dostávám docela rychle. Od Dunaje sem myslela, že mám vyhráno, bohužel zdání nekonečné roviny podél řeky je docela demotivující- nakláním se nad řidítka, sklápim zrak a prostě dupu. V jednom místě se něco staví a cyklotrasa je zavřená, přijde mi vtipn, že je tu značená cyklistická objížďka. Další kousek je uzavřený kvůli vysoké vodě, ale to risknu a naštěstí asfalt už je suchý, ale voda sahá těsně k němu a občas musim objet, přejet, přeskočit nějaký bordel nebo pár větví. Nakonec po 160 km kolem 19 hod dorážim do cíle. Plán na večer je jasnej: sprcha, kebab+ rádler a postel.

na kole následující den

na kole předcházející den

Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *