• Menu
  • Menu

Paříž – Chartres zářivá královna všech katedrál – roucho Panny MArie

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Paříž – Chartres zářivá královna všech katedrál – roucho Panny MArie

Tato katedrála uchvátila mnoho umělců, například J.K.Huysmans ji věnoval jeden ze svých románů. Od roku 876 uchovává roucho Panny Marie, které podle legendy dostal Karel Veliký na své křížové výpravě do Jeruzaléma. Jinak je tato relikvie darem Karla I. Holého a výzkumy ukázaly, že tkanina pochází ze Sýrie z 1. století.

Paříž katedrála Chartres

Již několik staletí je Chartres ústředním centrem mariánského kultu a dodnes sem proudí spousta poutníků z celého světa. V roce 1020 původní stavba shořela na popel, trosky byly zasypány a staly se základem nového gotického kostela, část zdiva použili na stavbu krypty. Když byla katedrála dostavěna přišel v noci 10. června 1194 další požár. Zoufalí obyvatelé města se obávali nejhoršího, že přišli i o relikvii. Naštěstí bylo vše zachráněno, a tak velice šťastni začali nosit finanční dary na stavbu nové katedrály. Ta byla stavěna podle původních plánů, s malými změnami. Hlavně vysoké arkády a okna naplnili katedrálu světlem. A to je přesně to, co tuto katedrálu proslavilo to nádherné sakrální světlo, které každého návštěvníka úplně pohltí.

Paříž detail katedrály

Neskutečné je, že i po tolika letech zůstalo zachováno 152 barevných oken zobrazujících jednotlivé scény z původních 186. Katedrála nebyla poškozena ani během revoluce, nezasáhlo ji žádné drancování ani zkrášlování jinými slohy. Zachovala si svou čistou krásu a eleganci gotického umění a je zapsána mezi památky UNESCO. V katedrále je možné navštívit věž, pro děti zdarma, s překrásným výhledem do širého okolí. A až sestoupáte zpět dolů, jistě stojí za povšimnutí labyrint, který je zobrazen na podlaze uprostřed katedrály, ten pochází ze 13. století. A kde že se tato krása nachází, asi hodinu jihozápadně od Paříže.  Chartres – je to taková brána k zámkům na Loiře. Kromě katedrály se zde můžete procházet nádhernými historickými uličkami, prohlédnout si místní trh a pokud zde vydržíte až do večerních hodin, objevíte ještě jedno kouzlo tohoto města „Chartres en Lumieres“, kdy je celé město osvíceno uměleckými světly.

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *