• Menu
  • Menu

Francie Villandry aneb návrat do renesance,Francie – Labyrint pro děti

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Francie Villandry aneb návrat do renesance,Francie – Labyrint pro děti

Zahrada, která patří renesančnímu zámku na Loiře z 12. století pochází z 18. století a do své dnešní podoby ji přivedla rodina Dr. Joachima Carvalla, který toto dílo znovuobnovil v letech 1906-1924. Dříve než Joachim Carvalla vůbec začal s touto přestavbou, skrývala se tu budova v klascistním stylu, přibylo schodiště a byla odstraněna fasáda s falešnými okny. V přilehlém parku romantického stylu se nacházela spousta cizokrajných dřevin, umělé skály, jeskyně a vodní díla. Carvallo nechal srovnat se zemí umělé navezeniny, umělé jeskyně a skalky nechal odstranit dynamitem a exotické stromy vykopal. Z terénu se vynořily pevnostní tříúrovňové hradby ze středověku, z renesance a z 18. století. Dnes se tu nachází zelinářská zahrada „Jardin Potager“, kdy se Joachim nechal inspirovat rytinami zahrad od Du Cercaua ze 16. století. Tato zahrada leží na nejnižší úrovni, je tvořena devíti čtverci a obepíná zámek svým barevným kobercem.

Francie – Villandry,zahrada lásky

Místo květin jsou jednotlivé čtverce vyplněny zeleninou. V létě a na podzim zde můžete vidět kapusty snad všech barevných odstínů zelené, bílé či nachové, nechybí tu tykve, papriky a lilky, na jaře se zde pak objevují saláty, fazole, hrách a cibule. Tyto zeleninové záhony jsou ohraničeny kvetoucími růžemi a celou kompozici umocňují hrušně a jabloně umístěné v rozích. Nad touto ovocno-zeleninovou zahradou můžeme vidět okrasnou zahradu „Jardin Ornament“, která v dobách renesance sloužila zamilovaným k romantickým schůzkám. Na horní terase se nachází čtyři čtverce, kdy jednotlivé čtverce symbolizují různé tváře lásky, a to přelétavou, něžnou, vášnivou a tragickou. Přelétavá láska je tvořena vějíři a motýli, v něžné se nacházejí srdce, láska vášnivá je symbolizována dřevinami a květy růžovými, bílými a rudými a láska tragická je zde vytvořena pomocí buxusů ve tvaru dýky s rudými květy, vedlejší terasa je nazvána zahradou hudby a buxusy jsou zde vysázeny do kontur hudebních nástrojů. Další zahrada je tvořena bylinkami, které voní již z dálky.

Francie – Villandry,výhled z věže zámku na zeleninovou zahradou

Celou zahradu protíná lipová alej. Tato zahrada, která je přísně geometrická a ornamentální je zároveň zahradou užitkovou, a tak zdejší rostliny ještě slouží k dalšímu využití. Dětem se zaručeně bude líbit zdejší Labyrint. Jistě stojí za prohlídku i samotný zámek, projdete si jednotlivé místnosti, velice zajímavé jsou dětské pokoje a úplně na závěr vstoupáte- li až na nejvyšší věž, naskytne se Vám překrásný výhled na celou zahradu. další info: http://testvillandry.ecritel.net/en/

 

Dříve než Joachim Carvalla vůbec začal s touto přestavbou, skrývala se tu budova v klascistním stylu, přibylo schodiště a byla odstraněna fasáda s falešnými okny.
Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *