• Menu
  • Menu

Gran Canaria

 

 

Kanárské ostrovy – Grand Canaria

Na jeden z Kanárských ostrovů – Gran Canaria – jsme vyrazili v květnu. Po příletu nám trvalo cca 1,5 hodiny přesunout se do našeho hotelu Gloria Palace Amadores. Děti zaujal hlavně panoramatický výtah, hezké hřiště a samozřejmě bazén. Z pokoje jsme sice měli výhled na moře, ale hotel stál na promenádě a k pláži Playa Amadores to bylo cca 15 minut chůze.

Protože týden nicnedělání není zrovna podle našeho gusta, pronajali jsme si hned druhý den auto na celý pobyt a každý den jsme vyráželi na výlety po okolí.

První cesta nás zavedla do nedalekého Puerto Rica, což je jeden z nejpopulárnějších rodinných resortů situovaný na jižním pobřeží. Dříve to býval malý rybářský přístav, dnes jde o turistické místo plné restaurací a hotelů s hezkou promenádou. My jsme po krátké zastávce pokračovali dále do Mogánu. Cestou do tohoto ospalého malého městečka jsme minuli větrný mlýn (El Molino de Viento). Původně šlo o maličkou rybářskou vesničku, která byla, do ještě relativně nedávné doby, téměř odříznutá od turistického ruchu. Ještě před několika desítkami let k ní totiž vedly pouze horské stezky.

Hlavním naším cílem byla místní „atrakce“ Fuente de los Azulejos, což je neobvyklý skalní útvar, jehož jméno doslovně znamená „pramen dlaždic“, a to kvůli barvě skal připomínající portugalské dlaždice. Tyto barvy jsou způsobeny procesem oxidace. Den jsme zakončili koupáním v Puerto de Mogán, kterému se pro jeho kanály a malé mosty říká také „Malé Benátky“.

Fuente de los Azulejos
Fuente de los Azulejos

Třetí den jsme navštívili Palmito Park. Jde o 20ti hektarovou ornitologickou a botanickou zahradu. Tento subtropický park je situovaný  na jihu ostrova. Je zde přes 160 druhů kaktusů a 1000 palem 42 různých druhů (někde se dokonce uvádí, že těch druhů je zde 51). Zahrada je specializovaná zejména na papoušky, ale i na další druhy ptáků (prý je tu cca 1500 druhů ptáků). Nad to si zde návštěvníci mohou prohlédnout opice, krokodýly, ještěry, klokany, akvária s rybami (těch je tu více než 4.000) a korály a také největší evropský motýlí dům. Palmitos Park má krásnou show s dravými ptáky. My jsme si nenechali ujít show s papoušky a s delfíny.

Další den po snídani jsme vyrazili do vnitrozemí. První zastávkou byl skanzen Mundo Aborigen s tématikou původních obyvatel – Guančů, jejich historií a zvyků. Jde o rekonstrukci starobylé kanárské vesnice. Vydali jsme se po značené stezce a při procházce si prohlédli různé výjevy ze života Guančů, například řezníka vyvrhujícího kozu, operujícího lékaře, farmáře osévajícího pole či bojující zápasníky. Postav znázorňujících scény z pre-hispánské kultury je tu cca 100 a jsou v životní velikosti. Atmosféru dotvářely i autentické zvuky zvířat. Kromě toho jsou zde krásné výhledy  do okolí.  Na rokli Barranco de Fataga – jednu z největších  soutěsek  na ostrově odsud vidět není.

Mundo Aborigen
Mundo Aborigen

Ze skanzenu jsme pokračovali dále do středu tohoto hornatého ostrova k horskému průsmyku Cruz de Tejeda (1.500 m.n.m.) s kamenným křížem, který označuje geografický střed ostrova Gran Canaria. Městečko Tejeda vyrostlo na dně propadlého kráteru a kolem dokola je lemováno vysokými skalami, které jsou jeho pozůstatky (např. Roque Nublo – čedičový pozůstatek původního centrálního sopečného kráteru – 1.813 m.n.m. je pro jedinečný kontrast sopečné horniny se zelenou okolní krajinou jedním z nejfotografovanějších míst na ostrově a Roque Bentayaga –  jedinečně tvarovaná skála). Na okolních skalách se vytvořily ještě osamělé kamenné monolity, proto to vypadá, jakoby Tejeda ležela uprostřed obrovské královské koruny.

Abychom netrávili každý den v autě, vyměnili jsme ho pátý den za loď a udělali si výlet do nám již známého Puerto de Mogán.

K autu jsme se však vrátili hned další den při naší cestě na Dunas Maspalomas. Některé z místních dun dosahují výšky i přes deset metrů. Od roku 1987 je toto území vyhlášeno chráněnou přírodní oblastí. Maspalomaské duny se rozkládají na ploše čtyř kilometrů čtverečních a místní je nazývají pouští. Jedná se totiž o území se spoustou vzácných rostlinných a živočišných druhů. Mohou se také chlubit zářivě žlutým pískem, o němž se původně předpokládalo, že sem byl navát ze Sahary. Duny vznikly erozí hornin původem ze sopečné činnosti. Vidět je to i na jiných místech ostrova. Až teprve později, díky rozdrceným ulitám mořských živočichů, se prokázal jeho mořský původ.

Dunas Las Maspalomas
Dunas Las Maspalomas

Nenechali jsme si ujít ani městečko Aqüimes, jehož kostel San Sebestián představuje jednu z nejkrásnějších ukázek kanárské neorenesanční architektury. Tato bazilika se vybudovala v letech 1796 až 1808 a skládá se ze tří lodí a valené klenby. Díky rozměrné kupoli dostává bazilika orientální nádech. Uvnitř jsou vystaveny sochy svatých, které jsou dílem kanárského sochaře Jujána Pérze. Každopádně i uličky tohoto malého městečka stojí za prohlídku. Na cestě zpátky jsme se zastavili ještě v Parque de los Crocodrilos, což je zoologický park otevřený poprvé v roce 1988 s více než 300 krokodýly, tropickými rybami, papoušky, kaktusy a ostrovem pokladů. Opět jsme si počkali na krokodýlí show, během které jsme si malé krokodýli mohli i pohladit.

Poslední den jsme nemohli vynechat ani hlavní město ostrova Las Palmas, které jsme hlavně kvůli dětem prozkoumali z vyhlídkové plošiny autobusu hop on – hop off. Las Palmas je hlavním a zároveň největším městem Kanárských ostrovů. Leží na severovýchodním pobřeží Gran Canaria a čítá více než 370 tisíc obyvatel, což je zhruba polovina celého ostrova. Kořeny města sahají až do roku 1478. Las Palmas tvoří dvě rozdílné části. První z nich je klidné, historické jádro města se spoustou architektonických památek. Středověké budovy připomínají atmosféru koloniální, andaluzské éry. Oproti tomu čilý turistický ruch panuje převážně v druhé, přístavní části města. Vzhledem k tomu, že se zde v patnáctém století, na své první cestě do Ameriky, zastavil Kryštof Kolombus, je mu v Las Palmas věnováno i jedno ze zdejších muzeí – Museo Casa Colón.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů