• Menu
  • Menu

Grimnitzsee, Althüttendorf – to bylo NDR

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Grimnitzsee, Althüttendorf – to bylo NDR

Grimnitzsee

Velké čisté  jezero o rozloze asi 8 km2 obklopené přírodou,   leží jen 2 km od jezera Werbellinsee. Jeho hloubka je od 4,6m – 11 m. Kolem jezera vede turistická a cyklistická  trasa v délce 14 km / výškový rozsah  44 m, celkové stoupání 55 m, celkové klesání 62 m).  Na jezeře jsou zakázané motorové čluny.

Grimnitzsee

Větrný mlýn

Větrný mlýn postavený v roce 1829, bez větrných lopatek od roku 1942, se nachází na východním břehu jezera Grimnitzsee.

Větrný mlýn Grimnitzsee

Althüttendorf

Vesnice Althüttendorf vznikla ze sklárny, která byla přesunuta z hradu Grimnit, v roce 1653. Huť byla v provozu do 60.let minulého století.
Althüttendorf se nachází mezi městem Grimnitzsee a pomořanskou terminálovou morénou. Kolem vesnice se nachází mnoho vlhkých louček a malých jezer.

Althüttendor

Observatoř  Althüttendorf

Přírodní pozorovací místo, které  původně sloužilo jako zásobník pro dodávku pitné vody, prostor byl předán v rámci programu Natura 2000, pod jehož vedením byla postavena atraktivní přírodní observatoř .

observatoř Grimnitzsee

Rozhledna na ostrově Grimnitzsee /Eulenturm/ nabízí zajímavé místo k pozorování vodní hladiny jezera a především k pozorování ptáků během celého roku. Jezero nabízí dobré životní podmínky pro bobry i vydry. Zvláštní pozornost je věnována i rybám a mořským orlům.

Již v roce 1959 byla  oblast prohlášena za chráněnou krajinnou oblast a dnes zajišťuje její ochranu směrnice EU pro ochranu rostlin a živočichů.

Grimnitzsee

Kostel Althüttendorf

První kostel byl postaven v roce 1746. Po požáru v roce 1802 byla postavena nová budova,   Dřevěná věž pochází z roku 1806. Poslední rekonstrukce kostela byla bylo dokončena v roce 1998.

Althüttendor kostel

Plochý omítkový strop je podepřen jednoduchými dřevěnými sloupy, které dávají čistému prostoru třílodní charakter. Plochá západní galerie nese šestibokou kazatelnu. Dva zvony byly r. 1921 darovány /Apolda/.

Dřevěná křtitelnice pochází z 19. století. Dřevěný kříž je mladšího data. Kostel je v letních měsících otevřen denně.

Althüttendor

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *