Křemenný val Pfahl
Po dni stráveném v Bavorském pohraničí se vracíme zpět do ČR. Za chvíli se setmí, ale my právě projíždíme kolem zajímavých skalních útvarů, které jsou vidět i ze silnice. Otáčíme auto a zaparkujeme na nejbližším parkovišti / B85/. Vystupujeme z auta a vydáme se na krátkou okružní naučnou cestu, která vede k „Velkému křemennému valu“ necelé 3 km. Zvláště působivě se vynořuje z povrchu země bizarní bílá křemenná skála. Tato přírodní památka se nachází nedaleko města Viechtach. Z kopce je pak pěkný výhled do kraje i na město Viechtach. Sluníčko už zapadá a my jsme tady téměř sami.
Přírodní rezervace kolem Großer Pfahl, označená jako geotop č. 1 Bavorska, nabízí jedinečnou flóru a faunu. Na cestě najdete 13 informačních tabulí, které Vám přiblíží historii, faunu i flóru. Další zajímavosti o původu a významu přírodní památky se můžete dozvědět na Staré radnici ve Viechtachu. Křemenný hřbet Pfahl patří k nejvýznamnějším geologickým přírodním památkám Bavorska. Pfahl je křemenem a břidlicí vyplněná trhlina v hornině Bavorského lesa. Někdy koncem zemského „pravěku“ asi před 275 miliony roků došlo k velkým pohybům v tomto zemském zlomu.
Německé označení „Pfahl“ vzniklo z latinského slova: „palladius“, které znamená bledý, nevýrazný.
Pro obyvatele regionu ARBERLAND byl křemenný val již od dávných dob záhadou. Ne náhodou se mezi lidmi mluvilo o čertově stěně nebo dílu čarodějnic. Hřbet Pfahl, probíhá téměř jako po šňůře v délce asi 150 km od Lince (Oberösterreich, Linz) až ke Schwarzenfeld v Horní Falci (Oberpfalz)- Velký Pfahl v města Viechtach (silnice B 85 směrem na Cham), Pfahl u zříceniny hradu Weißenstein (u města Regen) a Pfahl u zámku Thierlstein (u města Cham).
Pes do přírodní rezervace může na vodítku.
Přidat komentář