Hardegg a pašeráckou stezkou do Vranova nad Dyjí
Po rychlé snídani jedeme autem na nádraží, odkud nám jede autobus do Lukova. Stíháme to přesně na vteřinu. Uff.
Z Lukova
Dnes to vypadá na krásný den, sluníčko svítí. Dnes jsme nic neponechaly náhodě a vzaly jsme si lahev červeného vína. Když už jsme na té Moravě, akorát víno je italské. Přejdeme vesnici a směřujeme kolem polí na lesní cestu.
Doctor se za námi plahočí a je nějaký divný. Změna stravy na cestě mu trochu pochroumala střeva. Zvrací. Ajjaj. Necháme ho chvíli odpočinout a sledujeme ho. Vypadá už dobře a tak vyrážíme. Pokračujeme kolem malého Čížovského rybníka na rozcestí. Do Čížova je to na druhou stranu než potřebujeme, ale nakonec ten 1 km zacházky jdeme.
Čížov
Po pravé straně u bývalého sídla pohraniční roty se nachází Památník železné opony. Je umístěn podél bývalé tzv. signální silnice, kterou používala Pohraniční stráž v zakázaném pásmu poblíž československo-rakouských hranic. Jedná se o bývalou část drátěného zátarasu přibližně 3 km od státní hranice. Původně se do poloviny šedesátých let drátěného zátarasu z ostnatého drátu pouštěl elektrický proud. Vybudován byl v první polovině padesátých let na základě zákona č. 69/1951 Sb., o ochraně státních hranic. Poslední verze železné opony v Československu na západních hranicích pochází ze 70. let. Skládala se z drátěného zátarasu, signální stěny s nízkým napětím, oraným pásem ošetřovaným herbicidy a obslužnou asfaltovou komunikací.
Hardegg
Je zde otevřená hospoda a začínají tady proudit davy turistů. Jdeme na polévku a pivo. Vracíme se na rozcestí a pokračujeme po modré turistické značce na vyhlídku Hardegg. Hardeggská vyhlídka (Hardegger Warte) je vyhlídka v NP Podyjí. Krásná vyhlídka s malým altánkem na vršku skály vysoké 90 metrů, odtud je vidět na údolí řeky Dyje a na rakouské město Hardegg. Nad městem se tyčí hrad Hardegg.
Vracíme se zpět a ještě se cheme podívat do městečka Hardegg, , které je nejmenším městem v Rakousku. Jdeme po okruhu, dolů jdeme po silnici. Přicházíme kolem dvou bunkrů na hraniční ocelový příhradový most z konce 19. Století. Spolu s (v návrhu doplněnou) prvorepublikovou stavbou celnice se zabudovanou pevnostní stavbou z 30. let 20. století představuje ojedinělou dvojici kvalitních historických stavebních děl s významnou architektonickou a zejména kulturně-historickou hodnotou. Z mostu je krásný pohled na řeku a hrad Hardegg. Zpět jdeme kolem řeky Dyje a poté stoupáme lesem až dojdeme na rozcestí. Podzimní přenádherná cesta .
Další část cesty směrem na Vranov nad Dyjí
Pokračujeme Pašeráckou stezkou část cesty prochází po úzkém skalním chodníku vysoko nad údolím pod členitou skálou. Pohybovat se tady je nutné s velkou opatrností, ale výhled z vyhlídky na řeku Dyji pak stojí opravdu za to!
Další vyhlídka je Ledové sluje v nadm. výšce 430 etrů. Vyhlídka Ledové sluje nese název podle jeskyní, které se ve svazích pod vyhlídkou nacházejí. Odtud je výhled směrem na Vranov nad Dyjí. Stojí tu obelisk vztyčený na počest hraběnky Heleny Lubomírské-Mniszkové, která roku 1859 zpřístupnila tuto část údolí veřejnosti.
U Mahrovy studánky se Doctor občerství přímo z roury a pak už pomalu sestupujeme k řece Dyji a téměř za tmy dorazíme do Vranova nad Dyjí. Dnes jsme ušly 22 km.
V hospodě si po zásluze dáme dobré jídlo a v 18 hodin nám jede poslední autobus do Znojma.
Tady končí náš třídenní výlet části Stezky Českem. Za 2,5 dne jsme ušli krásných 50 km a moc si to užily.
Přidat komentář