• Menu
  • Menu

Pálenec a Hadí rybník

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Pálenec a Hadí rybník

Vrbenské rybníky

Jsme ve vesnici Vrbno, cílem je Hadí rybník. Přijíždíme na břeh velkého rybníka obklopeného lesy a krásnou přírodou. Dýcháme příjemný vzduch a přemýšlíme kudy vlézt do vody.  Ticho přehluší vždy skákající kapříci. Pár desítek metrů od nás je rekreační a letní dětský tábor Vrbno, tady se asi koupat dá.

Rybník Velký Pálenec s táborem Vrbno
Rybník Velký Pálenec s táborem Vrbno

Velký Pálenec

Přichází velká skupina dětí s batůžky a stejně jako my mají představu, že jsme u Hadího rybníka. Omyl, toto je rybník Velký Pálenec. Dumáme společně nad mapou a je jasné, že Hadí rybník je o kus dále. Zajímavostí je, že u rybníka Velký Pálenec se nachází Hydrobiologická stanice Velký Pálenec, která byla zřízena v roce 1924 v budově bývalé hájenky Prof. Karlem Schäffernou.  Tady je  detašované pracoviště Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Svým vznikem navázala na „létací“ stanici Prof. Friče založenou v roce 1988, která patřila k nejstarším podobným stanicím v Evropě.Stanice po celou dobu své existence slouží jako významné pedagogické a vědecké pracoviště, jehož branami prošli stovky studentů. Vyznačuje se jedinečnou polohou, kdy obklopena mnoha rybníky, tůněmi a strouhami umožňuje bezprostřední pozorování a studium v terénu. /www.natur.cuni.cz/

Rybník Velký Pálenec s táborem Vrbno (1)
Rybník Velký Pálenec s táborem Vrbno (1)

Hadí rybník

S partou táborníků se rozdělujeme, my jedeme po hrázi dále a za pár minut jsme u Hadího rybníka. Dominantou při příjezdu k rybníku  je skluzavka a po levé straně pak rekreační středisko Hadí. Před kamenito-písčitým vstupem do vody je travnatá pláž, dále pak cesta, která vede podél rybníka.

Hadí rybník
Hadí rybník

„Naši“ malí táborníci s ještě další skupinou přicházejí k rybníku, překvapuje mě, jak málo dětí se jde vykoupat. Na pláži je jak ve včelím úle. Jdeme zkusit vodu, voda je příjemná i celkem čistá. Zaplaveme si a ještě chvíli pozorujeme to hemžení, pak vyrážíme dále. Hadí rybník je hojně využíván dětmi z přilehlých táborů i turisty a cyklisty, kteří se na Blatensku a v okolí nacházejí. Rybník je čistě přírodní, nejsou zde toalety ani plavčík. Hadí rybník má rozlohu téměř 13 ha a je rozprostřen na úpatí lesa Hora. Voda do rybníka přitéká z Velkého Pálence.

Rybník Vitanovy

Od Hadího rybníka směrem na hlavní cestu jedem ještě kolem dalších rybníčků a rybníků. Jedním z nich je i rybník Vitanovy.

Vitanovy  za Hadím rybníkem
Vitanovy za Hadím rybníkem
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *