• Menu
  • Menu

Šelmberk – Praha Vídeň na kole 3

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Šelmberk – Praha Vídeň na kole 3

Můj klídeček na Malým Blaníku narušuje přicházející rodinka, sedám na kolo a hurá dolů, zase po červený. Za vesničkou Kamberk fotim hráz místního Zlatohorského rybníka. Voda vypadá čistě a láká ke koupání. Ale nevim, jestli se tu koupe, pokud ano, vypadá to, že spíš na druhý straně, kde vede i silnice. Následující táhlé stoupání už není tak lákavé.

Zřícenina Šelmberk

Zabrat mi dá i cesta lesem a závěrečné stoupání na zříceninu hradu Šelmberk je dobrá dorážečka. Ovšem stálo to za to. Z hradu sice zbývá už jenom věž a pod ní pár zdí. Na věž se dá jít o víkendech myslim mezi 10-17 hodinou nebo tipuju po domluvě. Já sem sem totiž zavítala ve středu kol 18, takže teoreticky zavřeno, prakticky když jsem jela kolem domečku centra Šelmberk, bylo vidět, že tam někdo je.

panorama Šelmberku
panorama Šelmberku

Hrad byl pravděpodobně založen ve 14.století Přibyslavem z Křmína a ze Šelmberka, pak měl docela divokou historii (o které se dočtete, když sem zavítáte, tak vám nebudu kazit překvapení) až ho v roce 1940 dostalo město Mladá Vožice, která je majitelm dodnes. Nyní se tu nachází i centrum Šelmberk, jehož součástí jsou i repliky dílen našich předků- takže tu najdeme jak kovárnu, tak hrnčířskou a chlebovou pec. Tipla bych, že se tu občas konají i rytířské turnaje a středověké trhy, protože louce dominuje dřevěná brána s hradbami. Řekla bych, že na super  tip na výlet a procházku po naučné stezce, která vede po hradu a v jeho okolí 🙂

zbytky zdí hradu
zbytky zdí hradu

cestopis následující

cestopis předcházející

Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *