• Menu
  • Menu

Hamousův statek

Mezi bývalými královskými městy Berounem a Rakovníkem leží malebná obec Zbečno. Na břehu Berounky, v samém srdci chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, najdeme městečko, které ukrývá zajímavá tajemství. Vzhledem ke své poloze je velmi dobře dostupná všemi dopravními prostředky. Tedy kromě zaoceánského parníku.

Hamousův statek

Kostel svatého Martina ve Zbečně

První z pamětihodností, která stojí za vidění je kostel svatého Martina, kterou najdeme v samotném centru obce. Jedná se o římskokatolický kostel ze 14. století. Původně románská stavba byla na počátku století 18. přestavěna do barokního stylu, nicméně  nejstarší části stavby jsou dochovány v obvodovém zdivu lodi kostela. Pokud přijedeme vlakem, ke kostelu se musíme dostat přes Berounku.

K tomu nám poslouží Masarykův most. Silniční železobetonová stavba tu stojí od roku 1925. Z mostu jsou krásné výhledy na celé Zbečno i do údolí řeky Berounky.

Hamousův statek

Hamousův statek

Naproti kostelu najdeme další zajímavý objekt. Jedná se o Hamousův statek. Jde o jedno z nejstarších hospodářství na území bývalých zemí Koruny české. Roubený obytný dům na první pohled nevypadá nijak zvláštně. Jak však vejdete dovnitř, ocitnete se v síni, kde naproti vchodu je vestavěn blok černé kuchyně s chlebovou pecí.  Vpravo je vchod do velké obytné místnosti hospodáře a z ní do malé světnice, kuchyně hospodyně. Dominantou síně je však levá část, kde jsou dvě komory nad sebou. Vrchní sloužila ke skladování části úrody a její polovina též určitou dobu i jako letní místnost pro přespání kočího. Spodní komoru používal hospodář ke skladování postrojů a nářadí. Pod komorami jsou dva malé klenuté sklípky. Po dřevěné rampě za komorami se vejde do výměnku pro starého hospodáře s malou samostatnou kuchyňkou.

Hamousův statek

Na základě historických průzkumů je možné se domnívat, že nejstarší zmínky o samotném statku sahají až do roku 1577. Do roku 1992 byl statek běžně obýván. Od té doby je památkově chráněný objekt ve vlastnictví státu.

Hamousův statek

Prohlídka nám zabrala cca 30 minut, vstupné činí 80,- Kč pro dospělého, 60,-Kč stojí dětská vstupenka. Aktuálně je otevřeno pouze o víkendech, ale dle slov pana správce se čeká už jen nato, až se vrchnost uvolí zrušit všechna opatření. Všichni doufají, že začátkem „normálních“ prázdnin se sezona rozeběhne v plném proudu a dojde i na tradiční sobotní pečení chleba v místní chlebové peci.

Pramen: https://www.hamousuv-statek.cz/cs

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *