• Menu
  • Menu

Harasov – přírodní koupaliště

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Harasov – přírodní koupaliště

Krvomlýn a židovský hřbitov u Bosyně  – Kokořínsko.

Projíždíme Kokořínským krajem od Lhotky směrem na Mšeno. Přímo u silnice nás ohromí zákoutí  přírodního jezera nad kterými vystupují pískovcové skály. Je krásné dubnové odpoledne, posedává zde na vybudovaných lavičkách několik turistů. Stará vila, nebo  penzion nacházející se téměř na dosah malé pláže , zakomponovaný do vzrostlého lesa sténá samotou … . Zaparkujeme na malém parkovišti , míjíme nově vybudovanou dřevěnou rybářskou baštu,  která v létě, kdy jezero okupují voděchtiví turisté, jistě hýří příjemnou atmosférou, dobrým mokem a jídlem. Jdeme dál podél jezera  k vystupující skále, na které prosvítá  balkón a jsou vidět i dveře, které za sebou zřejmě skrývají obydlený prostor. Přecházíme můstek za kterým je vidět reliéf Krista vytesaného do skály.

Přírodní koupaliště Harasov

Přírodní koupaliště Harasov se nachází 12 km od Mělníka, má písčité dno. Mimo travnatého břehu zde můžete vyzkoušet 2 písčité pláže.

Přírodní koupaliště Harasov

Hrad Harasov leží nad osadou Harasov , ve výšce asi 30m na pískovcové skále. Hrad se nezachoval, pouze skalní sklepy ve stěně nad rybníkem, které však nejsou okem viditelné. Hrad byl postaven ve 14 století (1321) Peškem Hrzánem z Újezda .

Podle legendy, která se k této oblasti váže, se zdejší lokalitě někdy říká Krvomlýn. Tvrz, kterou kdysi obýval Slavibor z Hrádku a měl krásnou dceru Ludmilu, milovala Břetislava , syna  rytíře Miloty z Vidimi, který jejich lásce nebyl nakloněn a na krásnou Ludmilu nastražil samostříl. Ludmila byla zasažena a se slovy lásky před smrtí , myslícího na svého Břetislava, zemřela otci v náručí. Otec přísahající krutou pomstu nechal postavit vodní kolo důmyslně napojené na popravčí stínadla. Postupně tato krutá léčka v podobě mlýna zabila nevinného Břetislava, Milotu a jeho rodinu a nakonec byl tímto popraven i sám Slavibor.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *