• Menu
  • Menu

Havlíčkova Borová

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Havlíčkova Borová

Rodiště K. H. Borovského

Tady se narodil český buditel Karel Havlíček BorovskýV kraji Vysočina , v pomezí Českomoravské vrchoviny, leží obec Havlíčkova Borová. Jdeme kolem starých stavení. V třešňovém sadu, kde voní historie, vystoupáme až na vrcholek ke kostelu sv. Víta a s padajícími květy třešní a větrem v zádech  procházíme hřbitovem a zastavujeme na místech, kde je nádherný výhled do okolí. Obec, či malý městys, najdete asi 20 km od Havlíčkova Brodu na táhlém kuželovitém svahu. V obci žije kolem 1000 obyvatel. První zmínka o obci ( zmínka o zdejším farním kostelu) se datuje do 12. století.  Původní název obce byl Borová ( podle borového lesa) , v 18. století podle pak Rudná Borová. Od 13. století se zde těžila železná a stříbrná ruda. Železná ruda se zde těžila do 80. let 19. století, pak byly doly uzavřeny. Poslední název obce Havlíčkova Borová je pak  od roku 1950 dle významného rodáka Karla Havlíčka Borovského.

pomník K. H. Borovského
pomník K. H. Borovského

Muzeum Havlíčkova Borová

Havlíčkovo muzeum – roku 1929 koupila  rodný dům K. Havlíčka Borovskéh. Občanská záložna . která jej předala Fondu českých spisovatelů. Havlíčkovo muzeum bylo otevřen v roce 1931. Karel Havlíček  Borovský( 1821-1856) byl synem kupce Matěje Havlíčka a jeho ženy Josefíny, rozené Dvořákové. Od roku 1832 studoval na gymnáziu v Německém Brodu ( Havlíčkův Brod), od roku 1832 studoval na filozofii Praze.Roku 1841 byl vyloučen z arcibiskupského semináře a do konce svého života tvrdě kritizoval církevBorovský se postupně stal jednou z nejvýznamnějších osobností kulturního světa, jedním ze zakladatelů politického tisku, ovinářem i politikem, národním buditelem. Havlíček po sobě zanechal bohaté dílo – epigramy i prózy.

Dnešní muzeum Karla Havlíčka, dům čp. 163,  není původním domem, kde se narodil. Dům byl po požáru přestaven. Muzeum je otevřeno od května do října /úterý – sobota/ o letních  prázdninách je otevřeno i v neděli. Na domě je Havlíčkova pamětní deska  z roku 1926, s bustou od Ladislava Šalouna.

Kostel sv. Víta

Kostel sv. Víta stojí pod vrcholem návrší  obce, v nadmořské výšce 637 m. Zdaleka viditelná dominanta, pozdně gotická svatyně z přelomu 15. a 16. století, otvírá svým návštěvníkům překrásný pohled do krajiny. Malý vsazený epitaf u vchodu do sakristie je věnován sourzencům K. Havlíčka, kteří zemřeli ve velmi útlém věku.

stré domy- vesnická památková zóna
stré domy- vesnická památková zóna

Pomník Karla Havlíčka z roku 1901 stojí na náměstí. Socha ke kopií kutnohorského pomníku od Josefa Strahovského.

Lidová  architektura

V dolní části městyse, podél silnice směrem na obec Vepřová, stojí domy s empírovými štíty, soubor hospodářských objektů – mlýn, sýpka ,pivovar) z r. 1799. Venkovské usedlosti na náměstí jsou pak hodnotným souborem lidové architektury.

Režisér Karel Kachyňa  v roce 1966 natáčel v obci  film o kolektivizaci vesnice 50. let 20. stol. „ Noc nevěsty „ .

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *