• Menu
  • Menu

LOM BOREK

Hadcový lom Borek

Tenhle lom jsme se chystali navštívit několik let. Ale až teď jsme záměr uskutečnili. Trošku nám dalo práci jej najít, ale o to větší radost byla, když za rozbitou cestou se nám otevřel pohled na  skoro křišťálovou vodu , vklíněnou mezi skaliska a obklopenou zelení.

Opravdu  p e c k a !

Lom Borek
Lom Borek

Potápěči

V prvních chvílích jsme zde byli sami a tak jsme trochu nevěděli kudy do vody vlézt. Pod námi, i z té výšky na skále, byly  vidět ryby – kapřící, štika…Pak jsme zahlédli bublající vodu a to  byli potápěči . Prý je zde viditelnost až do 9 metrů a je se i na co koukat.

Nakonec jsme došli do míst, kde se dalo vlézt přímo do vody, je to v místech, kde nastupují potápěči. Jelikož je to ve stínu, tak mně se tam  moc nechtělo, ale pak, co vám budu povídat, LUXUS ! Opravdu koupel v ráji …

Oslovili jsme pak chlapíka, který sem jezdí 15 let. Dozvěděli jsme se, že v místech , kde jsme plavali , je kovová brána, (asi 1, 5 m pod hladinou ) a že člověk tady musí být opravdu opatrný, dozvěděli jsme se , že každý rok stoupne voda v lomu o nejméně metr, ukazoval nám do míst, kde ještě před několika lety dojeli až dolů k lomu s parádním vstupem do vody.

potápěči Lom Borek
potápěči Lom Borek

Hadcový lom a vraky na potápění

Zatopený kom Borek je hadcový lom se zajímavým podvodním reliéfem. Maximální hloubka na Borku každým rokem o pár centimetrů vzroste a nyní je kolem 30 metrů. Díky zásahům nájemce zde najdete několik atrakcí pro potápěče. Policejní vrtulník , který byl v hloubce 26 m už byl přemístěn, ale můžete se potopit třeba ke kloubové karose, autobus mimo skel a motoru je kompletní. Nejdete jej naproti vstupu do vody po levé straně lomu asi 5 m od stěny.Další atrakcí je vrak auta a ponorka „ Stejskalák „. Ten se nachází při pravém břehu, pod původní cestou lomu asi v hloubce 15 m.

Koupání je zde na  v l a s t n í   n e b e z p e č í    a určitě je nutné být velmi opatrní !

Lom Borek
Lom Borek

Borecká skalka 

Nedaleko obce směrem k Vilémovu, na západním okraji lomu, se nachází přírodní rezervace Borecká skalka. Přírodní památka se zbytkem suchomilné pastviny, s vystupujícím hadcovým podložím a s výskytem rostlinných druhů vázaných na tento specifický substrát. Vyskytují se zde chráněné suchomilné rostliny, a to kuřička jarní horská a sleziník černý hadcový. Obec Borek leží na severu kraje Vysočina , 10 km od Chotěboře směrem k Vilémovu, v nadmořské výšce 424 m.n.m.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *