• Menu
  • Menu

Horní Police – kamenný most

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Horní Police – kamenný most

Ploučnice

Prohlédnout si most přes řeku Ploučnici v rozpuku jara a při zapadajícím slunci bylo skvělou volbou.  Procházíme pod mostovými oblouky starého mostu, kolem říčky. V odrazu vodní hladiny se zrcadlí  zámek stojící na protějším břehu.

zámek Horní Police

O kus dále pod vzrostlými stromy sedí rybář, dále ještě další. Bílá plovoucí koule, která svítí poblíž břehu, nás teď láká nejvíce. Nasvícená překrásná labuť. Od rybářů dostáváme ponaučení, že je to „labuťák“, který hlídá labuť, která sedí na vejcích. Raději se nepřibližujte, aby bílý elegán neukázal svoji sílu a pudy ochránce. Nebudeme rušit, ale podívaná to tedy byla!

Ploučnice

Kamenný klenbový most

Most stojí na místě staršího dřevěného mostu) z roku 1840. Most je třetím nejstarším mostem přes Ploučnici. Most odolával těžké automobilové dopravě, v r. 1968 tady část klenby pobořil ruský tank.

kamenný most Horní Police

V roce 1990 tu stály tři mosty vedle sebe : původní kamenný, nově budovaný a provizorní ženijní. Kamenný most se mel zbourat. Ale místní jej nedali. Byl obnoven a dnes slouží pěším. Na mostě je kovový kříž s pozlaceným tělem Ježíše Krista. Most a kříž také tvoří znak obce. Mezi mosty při náměstí stojí mariánské sousoší se sochami čtyř světců – sv. Alžběty, sv. Šebestiána, sv.Rozálie a sv. Benedikta z r. 1714 od Ondřeje Dubkeho.

Ploučnice

Od mostu ještě pokračujeme k poutnímu místu, ke kostelu Navštívení P. Marie. Kostel se bohužel opravuje  a tak ještě stihneme západ slunce na Havraním vrchu.

Pozn. část textu Velká turistická encyklopedie, Liberecký kraj, Petr David Vladimír Soukup.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *