• Menu
  • Menu

Rozhledna Strážný vrch u Merboltic

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Rozhledna Strážný vrch u Merboltic

Na Havraním vrchu

Jarní slunce nám dává energii a západ se rychle blíží. Zbývá nějakých 30 minut. Asi 6 km za Horní Policí odbočujeme  někam do kopců, slunečný magnet nás přitahuje výš a výš. Snad to naše auto zvládne. Cesta má mnoho vyjetých kolejí a tak je těžké zvolit tu správnou, abychom nezapadly. Jsme na kopci na vrcholu, který se jmenuje Havraní vrch.

Havraní vrch

Havraní vrch

Kouzelné místo  a ten výhled ! Paprsky čarují po obloze a krajina nám ukazuje to nejkrásnější. Jen slabý vítr a večerní chlad ruší ten klid. Chtěly jsme ještě dojít na rozhlednu Strážný vrch, jen naše kroky míří na úplně jinou stranu. Vše je jak má být a stačí jen vnímat tu krásu krajiny kolem. Vidíme České středohoří, Lužické hory a krajinu  Českolipska. Divotvorné stromy kopírují Havraní vrch a jen ti černí havrani chybí. Úžasné!

Havraní vrch

Barvící se a pomalu temná obloha nám odkrývá i rozhlednu, v dalším směru i majestátný Ještěd.

Havraní vrch je v nadmořské výšce 581 m.

Havraní vrch

Rozhledna Strážný vrch

Volně přístupná rozhledna Strážný vrch, která stojí  ve výšce 601 metrů n.m., je pro turisty otevřena od roku 2006. Nádherný  kruhový výhled  na Krušné hory, České Středohoří, horu Říp, Lužické hory, Českolipsko, vrchol Klíč, rozhledny na Bukové hoře i Kohout nad Náčkovicemi  a další. K rozhledně je asi nejsnazší se dostat z obce Merboltice /asi 1,5 km/.

Strážný vrch

Na Strážném vrchu stávala od r.  1893 do první světové války  turistická chata.  Nová kamenná věž o výšce 10 metrů zde byla postavena v roce 1925. Za silné bouře v roce 1963 se rozhledna rozpadla. Novou rozhlednu  s přístupovou cestou zde postavila místní stavební firma Kneifl a syn.

Havraní vrch

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *