Na jeden z našich nejstarších a nejlépe zachovalých středověkých šlechtických hradů jsme se vydali hned po ránu. Český Štenberk byl cílovou stanicí při sjezdu řeky Sázavy. Z přilehlého kempu, kde jsme přespali, to bylo na hrad kousek. Hrad stojí na strmém ostrohu nad ústím Šternovského potoka do Sázavy. Interiéry jsme pro tentokrát vynechali. Impozantní stavbu jsme si prohlédli z venku, navštívily i nádvoří hradu, odkud je krásný výhled na řeku Sázavu. Na vyhlídku /Hladomorna/ jsme se vydali i s Doctorem.
Hladomorna
Toto technicky předsunuté opevnění z konce 15. století stojí na vyvýšené části ostrohu pod vrchem Vražda jižně od hradu. Opevnění má podobu bašty s ostrým břitem, obráceným směrem předpokládaného útoku, obklopené podkovovitou hradbou a hlubokým, zčásti ve skále vylámaným příkopem.
Z horní plošiny, na kterou je přístup po točitém schodišti, je výhled do okolí hradu. Hrad ale vidět není, škoda. V patře věže jsou strategicky rozmístěné střílny a otvor v podlaze, který ústí do vysokého, temného přízemí sloužícího jako skladiště potravin, vody a munice pro posádku věže. Bašta nikdy nebyla spojena s hradem, proto v případě obležení byli její obhájci odkázáni pouze na své zásoby. Dnešní přízemní vchod byl prolomen až v 19. století.
Hrad Český Štenberk
Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Otevírací doba a vstupné na stránkách hradu: zde
Přidat komentář