• Menu
  • Menu

Kamenný rybník v Plzni

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Kamenný rybník v Plzni

Kameňák se psem

Kolem Šidlovského rybníku pokračujeme dále kolem chatové  oblasti směrem ke Kamennému rybníku. Cesta nám trvá asi 10 minut. Opět projdeme částí borovicového lesa a rybník je před námi. Jsme sice na druhé straně než jsme měli být, ale nakonec je to vlastně výhra.. Jdeme na malou plážičku u rákosí, kde nikdo není a ihned se vrháme i s Doctorem do vody. Paráda! Nad námi je cyklostezka, tak sem tam projede kolo  nebo projde pár turistů.  Posledně jsme byli na opačné straně  na severovýchodní pláži rybníka, kde je písek  a pohodlnější vstupy do vody.

Kamenný rybník, Plzeň

 

 Severovýchodní písčitá pláž

Kolem rybníka jsou prostorné terásky na ležení, několik laviček i stolečků a chemické WC. Voda má příjemnou teplotu na koupání. Pláže jsou písčité, vstup do vody pozvolný.

Kamenný rybník, Plzeň

Voda má hnědé zbarvení, které způsobují  tzv. huminové látky /výluh z rašeliny/, pro koupání nejsou nijak nebezpečné ,naopak se se v rybníce díky nim nedaří sinicím ani vodním rostlinám. Při vstupu nejdete i občerstvení.

Kameňák

 Kamenný rybník

Kamenný rybník patří do Bolevecké soustavy rybniční soustavy, rozsáhlého ekosystému rybníků na Boleveckém potoce a jeho přítocích. Typickými rysy vodního prostředí rybníku je neutrální až mírně alkalické pH, nízký obsah živin znamenající limitaci biocenózy fosforem, velmi nízká úroveň bakterilogického znečištění, vysoká pestrost fytoplanktonu. Na rozdíl od všech ostatních rybníků Bolevecké soustavy má voda v Kamenném rybníce hnědý nádech díky výluhům z rašelinišť. V uplynulých koupacích sezónách nebyl zaznamenán na Kamenném rybníce zvýšený výskyt sinic. Mikrobiální znečištění je velmi nízké, voda je hodnocena jako vhodná ke koupání. Rybník je obklopen borovicovým lesem, na západě a severozápadě přecházející v rašeliniště, které je od roku 1997 vyhlášeno přírodní rezervací. Severovýchodní pláž rybníka je písčitá, vhodná pro vstup do vody.

Kamenný rybník, Plzeň
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *