• Menu
  • Menu

Hrad Hněvín – Most

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Hrad Hněvín – Most

Hněvín

Nepřehlédnutelný a dominantní tyčí se Hněvín nad městem Most. Replika starého hradu je oblíbeným místem turistů. Z vrcholu Zámeckého vrchu / nebo vrchu Hněvín), kde hrad stojí, je vidět opravdu daleko. Můžete vidět krajinu od Krušných hor až po České středohoří. Odtud vidíte jak na dlani nejen rozporuplnou architekturu města Most, na dlani tu máte Mostecký autodrom, jezero Matylda i jezero Most. Při naší únorové návštěvě byla zavřená vyhlídková věž, z té pak musí být výhled ještě krásnější!
vyhlídky z hradu Hněvín
 V areálu  je věž s rozhlednou, hvězdárna a restaurace s hotelem, přírodní divadlo.   V sezóně se tady pod širým nebem pořádají divadelní představení a koncerty.

Historie hradu Hněvín

Původní  hrad zde stál už ve 12. století, postaven rodem Hrabišiců. Jeho strategická poloha i  dostatek vody ve studnách ho zařadila do sítě královských hradů. Až lest Švédů za 30. leté války uvrhla hrad do doby temna a utrpení. Z tohoto důvodu byl na žádost obyvatel hrad zbořen císařem Ferdinandem (1651-1653).
hrad Hněvín Most

Nový hrad a restaurace

Nová  rozhledna a restaurace byla na vrcholu vystavěna  v 19. století. Nepřízeň počasí a velký vítr po roce vše strhly! l. V roce 1896 byl ustaven Spolek přátel Zámecké hory a začátkem tohoto století byla podle plánů A. Schwarzera postavena replika hradu s restaurací.

hrad Hněvín Most

Dílna magistra Edwarda Kelleyho

Hněvín a Most je také spjat se známým anglickým  alchymistou Edwardem Kelley (Edward Talbot), který žil  velkou část svého života na dvoře císaře Rudolfa II. v Praze. Opravdu nevšední život a osud tohoto alchymisty, kouzla a čáry,  je tématem na dobrodružnou knihu.

Dílna magistra vás provede zážitkovou expozici o životě tohoto slavného alchymisty. Expozice je koncipovaná do sedmi zastavení, ve kterých návštěvník poodkryje tajemství alchymistických kousků a triků. Autorem expozice je Josef Koráb, scénograf městského divadla v Mostě.

Restaurace Hněvín

Je sobota, doba oběda a tak jdeme do zdejší restaurace. Příjemné prostředí, z okna výhledy na nádvoří hradu i do krajiny. U velkého stolu je rodinná oslava, vedle nás pak sedí turisté z Německa. Příjemný číšník, komunikuje chvíli s námi pak německy se sousedy. Jídlo, které jsme si objednaly, bylo nejen dobré, ale i krásně vypadalo. Musím pochválit i okurkový salát, měli ho dobře ochucený!

hrad Hněvín Most

Hrad Hněvín poskytuje příjemné posezení v restauraci se specialitami hradní a staročeské kuchyně v restauraci s profesionální obsluhou v dobovém interiéru s kapacitou 28 stálých míst. Dle Vašich požadavků lze rozšířit až na 40 míst.

Součástí hradu je i letní restaurace na terase, která nabízí jedinečný výhled na krásy Mostecka. K tomu samozřejmě vytříbená kuchyně. Lepší místo k odpolednímu odpočinku či večerní relaxaci byste jinde hledali jen stěží

hrad Hněvín Most

Hvězdárna Hněvín

V areálu hradu Hněvín můžete navštívit i hvězdárnu. Nahlédněte do historie kosmologických objevů, prohlédněte si technické vybavení hvězdárny a vyslechněte si odborného průvodce. Hvězdárna Vám nabízí sledování vesmírných těles a sérii naučných pořadů.
tel.: (+420) 605 550 889 Provoz hvězdárny zajišťuje Zdeněk Tarant

hvězdárna
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *