• Menu
  • Menu

Hrad Kost a okolí

Nikoliv na kopci, jak je v zemích Českých obvyklé, ale na pískovcovém ostrohu mezi dvěma skalnatými údolími byl v první polovině 14. století vystavěn gotický hrad Kost. Najdeme jej v Českém ráji v obci Podkost, nedaleko Sobotky.

Hrad Kost
Hrad Kost

Hrad Kost

Jedná se o nejzachovalejší středověký hrad na našem území. Jeho sláva sice nedosahuje například Karlštejna, nicméně na rozdíl od něj si Kost zachovala víceméně původní podobu od svého vzniku. Zajímavostí hradu je hradní věž. Má lichoběžníkový půdorys. Tento způsob výstavby použili stavitelé jako preventivní ochranu proti dělovým koulím dobyvatelů. Když je totiž stěna natočena k útočníkům nakoso a ne přímo, dělové koule sklouznou a nezpůsobí tak velkou škodu.

První prohlídkový okruh „Rod Kinských v Čechách“ nás provede historií hradu a nahlédneme do hradních paláců, černé kuchyně a hradní kaple. Zvolíme-li okruh dva, poznáme zdejší středověkou mučírnu.

Hrad Kost

V těsném sousedství hradu probíhá o letošních prázdninách každý den od 14. hodin Rytířský turnaj na koních.

Na Kosti je otevřeno do dubna do října mezi 10. a 16. hodinou, o prázdninách od 9-18 hodin.

Údolí Plakánek

Údolí Plakánek

Jedním ze dvou pískovcových skalnatých údolí, obepínajících hrad, je Plakánek. Název údolí dostalo po rodině Plakánků, která zde žila v 17. století. Rodina pálila v této oblasti uhlí, z čehož měli uplakané oči. Najdeme ho jižním směrem od hradu. Prochází tudy naučná stezka, která nás zavede k Oborskému rybníku. Odtud lze pokračovat po modré turistické značce do Vesce u Sobotky a pak po silnici zpátky do Podkosti nebo můžeme na rozcestí Naučné stezky Plakánek a modré značky zůstat věrni žluté. V tom případě dorazíme za chvíli do vísky Střehom. Pro malé turisty je možné se samozřejmě odkudkoli vrátit stejnou cestou zpět.

Celé údolí obepínají pískovcové věže a skály. Najdeme tu mokřadní louky s množstvím vzácných rostlinných společenstev. Celá trasa vede, dá se říci, po rovině, pohodlnými pěšinami. Je třeba se obrnit trpělivostí a vzájemným respektem, protože je velmi hojně využívána i cyklisty.

Vesec u Sobotky

Filmová místa

Pomyslným hlavním městem filmařů je osada Vesec u Sobotky. Zdejší zástavbu tvoří 25 převážně dřevěných stavení, která pochází z přelomu 18. a 19. století. První filmování se zde uskutečnilo již v roce 1948. Dosud se v obci natáčelo 19 různých filmů. Mezi nejznámější patří Jak dostat tatínka do polepšovny, Jára Cimrman ležící spící, Díky za každé nové ráno nebo S čerty nejsou žerty. Na mlýn mlynáře Máchala narazíme právě v sousední Střehomi.

Střehom

Vzhledem k obrovskému množství výluk na železnicích v okolí je asi nejpohodlnější se v letošním roce ke Kosti vydat autem. Vlakem totiž bez náhradní dopravy nebo četných přestupů do Libošovic, kde je nejbližší zastávka, nedorazíte. Při cestě autem ovšem mějme na paměti, že Český ráj je chráněná oblast, ve které se neparkuje na každém volném místě. Dobrý tip je třeba ten, že si přivstaneme a před devátou nebudeme mít s parkováním žádnou potíž.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *