• Menu
  • Menu

HRAD ROŽMBERK

Prvotní sídlo Rožmberků – hrad Rožmberk

Hrdě tyčící se hrad Rožmberk na skalním ostrohu obtéká ze tří stran řeka Vltava. Stejnojmenné městečko i  rožmberské panství   získal r. 1620 Bonaventra Buquoy od císaře jako náhradu za finanční půjčky. Dolní hrad byl několikrát upraven. Někdy v letech 1840-57 byl před prostranstvím Horního hradu vystavěn nový zámek. Zámek se stal sídlem panstva . Velkou zásluhu na současné podobě hradu má především Jan Jiří Buquoy (1814-1883), díky němu byl hrad před polovinou 19. století novogoticky přestavěn. Jeho vášeň pro sběratelství uměleckých a historických  předmětů  včetně rozsáhlé rodové sbírky byly vystaveny a uloženy do Dolního hradu, kde vzniklo jedno z prvních muzeí v Čechách.

Hrad Rožmberk

Reprezentační prostory prvního patra hradu jsou vybaveny bohatými sbírkami obrazů, zbraní, nábytku, skla atd.. V rožmberské síni je portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se zde podle pověsti zjevuje. Privátní pokoje ve druhém patře hradu nechal upravit Jiří Jan Jindřich Buquoy pro potřeby bydlení své rodiny. Prohlédnout si můžete i Anglickou věž. Výstup na věž je po bezmála 200 schodech a odtud je pak úžasný výhled na celý  areál hradu a okolními romantickou krajinu s řekou Vltavou. Ve spodním patře věže je umístěn model hradu, který zachycuje jeho možnou podobu ve 14.- 15. století. Věž je přístupná pouze s průvodcem. Určitě nezapomeňte na Rytířský sál, který patří k nejhezčím prostorám hradu hradní kapli , křižáckou galerii, zbrojnici … . V sezóně se zde konají příležitostně vystoupení šermířů, koncerty a určitě dobrodružné noční prohlídky s představením : Tajemný příběh Bílé paní…

 

Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk   se nachází  ve stejnojmenném městečku Rožmberk nad Vltavou, asi 20 km od Českého Krumlova.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *