• Menu
  • Menu

Rožmberk nad Vltavou

Město Rožmberk nad Vltavou

Dominanta města, hrad Rožmberkse hrdě tyčí nad městečkem a řekou Vltavou . Rožmberk  si do dnešních dnů zachovalo starobylý ráz. Děkanský kostel sv. Mikuláše a P. Marie stojí v čele trojúhelníkového náměstí. Síťová klenba trojlodí pochází z roku 1583 a pětiboký presbytář  s krouženou klenbou s přetínajícími žebry, které vytvářejí složité obrazce,pochází z roku 1488. Barokně upravená , patrová pozdně gotická fara  z 15. století stojí blízko  kostela. V městečku najdeme starobylé domy . Z gotického městského opevnění zůstala část hradeb, Též se zachovaly zbytky starého židovského hřbitova ze 14. století. Nový židovský hřbitov (1883) leží severně od města. Náměstíčko zdobí kašna z roku 1861 a socha sv. Jana Nepomuckého.

Rožmberk nad Vltavou

Město se svými (asi 360 obyvateli) patří k nejmenším v Čechách. Původně podhradí hradu Rožmberka (zv.Latrán) postupně splynulo s poddanským městečkem , které založil r. 1262 Vok z Rožmberka. Mezi města byl Rožmberk povýšen roku 1362. Město bylo v letech 1619 vypáleno vojskem císařského generála Karla Bonaventury Buquoye.

Děkanský kostel sv. Mikuláše a P. Marie

Rožmberk patří k velmi turisticky atraktivním místům v Jižních Čechách a je díky své poloze na Vltavě , také velmi vyhlášenou vodáckou základnou. V sezóně tudy projede tisíce lodí , které jedou trasu z Vyššího Brodu do Českého Krumlova. Je tu možnost zastavit a ubytovat se v kempu a k dispozici je více  cenově odlišných ubytování.

Město se rozkládá na levém břehu řeky vzdálené 20km od Českého Krumlova a patří do městské památkové zóny.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *