• Menu
  • Menu

Itálie – Cestování vlakem po Itálii

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Itálie – Cestování vlakem po Itálii

Za tři měsíce mého pobytu v italském Bolzanu jsem měla pár šancí zkusit místní vlakovou dopravu. Tímto bych se s vámi chtěla podělit o své dosavadní zkušenosti.

Jak zjistit, kdy mi jede vlak? Ano, to je poměrně zásadní otázka, která se dá vyřešit velmi jednoduše. Pokud jste ještě stále doma nebo v dosahu internetu, navštivte internetové stránky www.trenitalia.it. Nečekejte, že se v nich ovšem tak lehce vyznáte. Pro mě jsou tyto stránky jedna velká „španělská vesnice“, takže raději používám český www.idos.cz. Pokud jste už vyrazili na výlet do Itálie a nemáte přístup na internet. Nejjednodušší je navštívit vlakové nádraží a na vámi hledaný vlak se zeptat na informacích nebo si spojení vyhledat v samoobslužném dotykovém informačním stánku, kde si lístek můžete i koupit.

Na to navazuje hned další otázka: Jak si koupit lístek? Pokud neřešíte peníze, které za lístek zaplatíte, můžete si ho koupit přes internet na výše zmiňované internetové stránce, v dotykovém informačním kiosku na nádraží nebo přímo u pokladny. Pravdou je, že místní informační systém je dost zmatený, takže se vám nejdříve objeví drahé jízdenky, a až po zadání „všechna vyhledávání“ se zobrazí i takzvané regionální vlaky, které mohou být až o 70% levnější. Jejich nevýhodou je délka cesty. Zastavují totiž téměř v každé zastávce po cestě a také jezdí jen párkrát za den. Jednotlivá spojení si tak můžete zkombinovat pouze z regionálních vlaků. Bohužel tyto kombinace se vám většinou nikde nezobrazí a tak musíte sami cestu vymyslet.

Nezapomeňte na označení lístku! Asi největší rozdíl oproti českému systému vlakové dopravy. Nikdy, opravdu nikdy nezapomeňte označit lístek! To, že jste si koupili lístek na určitý vlak, ještě neznamená, že ho můžete jen tak ukázat průvodčímu. Lístek si musíte nejdříve označit v jednom z validátorů na nádraží. Lístek totiž nemusíte nutně využít v den koupě. Můžete ho použít až do doby 2 měsíců po zakoupení. Bez označení je neplatný. A mohlo by se vám stát, že k vám pan (paní) průvodčí nebude jakožto k cizincům shovívavý a budete muset platit celkem vysoké pokuty.

A tak se dostáváme k další části cestování. Pokuty ve vlaku! Podle informačních tabulí byste za neoznačený lístek měli zaplatit pokutu 50 euro (!). Nám se stalo opravdu mnohokrát, že jsme si lístek zapomněli označit a to většinou kvůli spěchu, anebo proto, že jsme jednoduše zapomněli. Ve většině případů nás pan průvodčí poučil o místním systému a my slíbili, že se do příště poučíme. Bohužel se nám stalo i to, že jsme taky museli zaplatit pokutu. Když jsme dobíhali vlak do Levante, (kde jsem byla dokonce přivřená do dveří vlaku, když jsem se snažila nastoupit) jsme lístek už nestihli označit. Paní průvodčí nám neoznačení lístků neodpustila, ale alespoň místo pokuty 50 euro „slevila“ na 5 euro za každou jízdenku. Na sucho jsme polkli a věřte, že od té doby jsme nenastoupili do vlaku bez označené jízdenky.

Informace o změně nástupiště? Jen v italštině. Dalším problémem jsou změny nástupišť, takže se vám může stát, že 5 minut před odjezdem vlaku najednou lidé okolo vás začnou někam běžet. Až posléze vám dojde, že právě v italštině hlásili změnu nástupiště vašeho vlaku a tak se s bušícím srdcem rozběhnete za běžícím davem. Místní vlaková nádraží pak vypadají tak, že lidé pořád někam běhají. Nejdříve vám to přijde celkem vtipné, ale to pouze do doby, kdy se k tomuto cirkusu připojíte i vy. Proto radím, pozorně sledujte tabule odjezdů, mohou se změnit i v poslední minutě před odjezdem vlaku.

A co na závěr? Přeci „Buon viaggio“, tedy Šťastnou cestu! Většina z místních vlaků je klimatizovaná a velmi pohodlná. V některých z nich můžete najít i zásuvky, které se hodí, když si třeba zapomenete dobít baterii do foťáku.

 

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *